Navštívili Sírne oko pri Poltári aj Belinské skaly

Sírne oko

Jesenné dni sú čoraz kratšie a aj slnečných lúčov je pomenej na zážitkovú turistiku. Preto turisti začínajú preferovať miestne zaujímavosti v našom okolí, prípadne v blízkosti susedných okresov. Niektorí z nich sa preto rozhodli navštívili Sírne oko v Poltárskej pahorkatine. Nájdete ho na okraji lesíka medzi osadou Prievrana a obcou Nové Hony. Turistky z Rimavskej Soboty sa vybrali od obce Nové Hony, asfaltom približne dva kilometre ešte prešli autom a na konci asfaltu auto odparkovali. Pokračovali lesnou cestičkou a Sírne oko potom našli v blízkosti potoka.

„Ak by ste sa vybrali k tomuto prírodnému úkazu, odporúčam lesík obísť z ľavej strany a pokračovať po lúke (cca 500 m) a istotne k nemu ľahko trafíte,“ odkazuje Eva Benková. Na správnu cestu podľa nej nasmeruje aj silný zápach a neskôr hlasný žblnkot vyvierajúcej vody.

„Napriek tomu, že ide o veľkú zaujímavosť, o Sírnom oku nevie ani mnoho ľudí z blízkeho okolia,“ poznamenala. V okolí je ranč Megie a vyskytujú sa tam ďalšie sírne minerálne pramene, nazývané šťavica.

Vďačným cieľom turistov je aj CHKO Cerová vrchovina, ktorá skrýva viacero zaujímavostí. Ako sopečné pohorie ponúka množstvo jedinečných miest. Jednou z nich je prírodná pamiatka Belinské skaly. Vedie k nim žlto značený turistický chodník z obce Belina, alebo je prístupný po ceste z obce Čamovce. Podľa vyjadrenia Benkovej návštevou takýchto menej známych ale čarokrásnych kútov Slovenska snáď motivuje ľudí k ich spoznávaniu. „Je aj veľa ľudí, ktorým ich zdravotný stav nedovolí chodiť na turistiku, tak pre nich je to zas príjemný virtuálny zážitok aspoň prostredníctvom fotografií,“ podotkla.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Eva Benková