Na mape turistických zaujímavostí Gemera pribudla nová atrakcia. Je ňou bezmála 20 metrov vysoká rozhľadňa neďaleko Revúcej, ktorú dnes oficiálne otvorili.
Ako pre vobraze.sk priblížil konateľ Mestských lesov Revúca Ladislav Szabó, ktorý bol autorom myšlienky postaviť nad mestom rozhľadňu, nová vyhliadka patrí medzi najvyššie drevené rozhľadne na Slovensku.
„Vidno z nej Revúcku vrchovinu, Stolické vrchy či Muránsku planinu. Dovidieť dokonca aj do Maďarska, na Bukové hory. Ale najkrajší výhľad je na Revúcu,“ konkretizoval Szabó.
Z bližšieho okolia je z rozhľadne vidieť do Jelšavy, Muráňa či na Muránsky hrad. Krásne z nej vynikne silueta vrchu Kohút, ktorý patrí k dominantám Gemera i samotnej Revúcej.
Trasy pre turistov aj cyklistov, pribudne aj náučný chodník
K rozhľadni sa dá dostať dvomi základnými trasami. Prvá je určená pre peších turistov aj cyklistov a meria asi 3,7 kilometra. Jej výhodou je miernejšie stúpanie. Druhá trasa je síce kratšia, má 1,8 kilometra, ale vyznačuje sa strmšími úsekmi, preto sa hodí len pre peších turistov.
„Pri výstavbe tejto rozhľadne sme hneď uvažovali, že k nej vytvoríme aj náučný chodník, pretože rozhľadňa by bez neho bola iba polovičná. Práve teraz je v štádiu výstavby, osadíme informačné tabule a lavičky. Počítame, že by mal byť hotový v priebehu jedného mesiaca,“ avizoval konateľ.
Priamo pri rozhľadni sa nachádza aj altánok, lavičky a celý vrchol je oplotený dreveným zábradlím. Okolie ešte čakajú menšie úpravy a pribudnú tam informačné tabule. „Možno urobíme aj nejakú hojdačku pre deti. Cieľom je, aby návštevníci po výstupe na rozhľadňu hneď neodišli preč, ale trochu sa tu aj zdržali,“ podotkol Szabó.
Vysoký záujem verejnosti
Obyvatelia Revúcej a okolia výstavbu rozhľadne pozorne sledovali a zmienky o nej sa na sociálnych sieťach objavovali celé týždne pred jej dokončením. Nie je preto prekvapením, že aj samotné otvorenie prilákalo množstvo ľudí, ktorých bolo počas celého dňa niekoľko stoviek. Prialo im aj nádherné jesenné slnečné počasie.
„Keď som zbadal to množstvo ľudí, bol som vyvedený z miery. Myslím si, že v histórii revúckych mestských lesov, čo je už 167 rokov, ešte nebolo toľko ľudí na jednom mieste v našom lese,“ podčiarkol konateľ s tým, že ho to veľmi teší, keďže ide o projekt určený vyslovene ľuďom.
Prvýkrát sa zámerom postaviť rozhľadňu začali zaoberať pred zhruba desaťročím. „Vtedy sme vybrali toto miesto, lokalitu Pod Šturmanovou horou, hoci boli aj iné alternatívy. Okolo Revúcej sú nádherné kopce a mnohé sú vyššie. Lenže chceli sme, aby rozhľadňa slúžila čo najvyššiemu počtu ľudí a mohli sem prísť hlavne rodiny s deťmi,“ vysvetlil Szabó.
Dodal, že okrem dobrej dostupnosti miesta zohľadnili aj ďalšie faktory, ako náklady súvisiace s dopravou materiálu, vysporiadané pozemky a zároveň sa pre výstavbu snažili vyrúbať čo najmenej lesa.
Projekt začal nadobúdať reálnejšie kontúry až pred približne 2,5 rokom. „Vtedy sme sa s primátorom zhodli, že sú nejaké projektové výzvy, na ktoré by sme mohli zareagovať. Podali sme preto žiadosť o príspevok 40 000 eur na výstavbu rozhľadne s tým, že zvyšok dofinancujeme z vlastných zdrojov,“ ozrejmil konateľ.
Všetky schvaľovacie procesy trvali podľa jeho slov spomínaného 2,5 roka a k samotnej výstavbe sa tak dostali až v polovici júna. Zavŕšená bola teraz na jeseň.
Význam pre celý región
Podľa primátora Revúcej Júliusa Buchtu už samotná výška rozhľadne znamenala pre staviteľov výzvu. „Som rád, že sa to všetko dobre podarilo. Od rozhľadne očakávame predovšetkým ďalší rozvoj cestovného ruchu. Ľudia, ktorí prídu do nášho regiónu, si budú môcť okrem múzeí vyjsť aj do prírody a z výšky uvidia krásnu okolitú prírodu,“ povedal Buchta pre vobraze.sk.
Ako doplnil, financie získané z výzvy nestačili pokryť všetky náklady, ktoré boli viac ako 100 000 eur. Zvyšok preto dofinancovali z nájmu, ktorý Mestské lesy inokedy odvádzajú priamo do mestského rozpočtu.
„Niekedy to naozaj vyzerá tak, že peniaze, ktoré tam prídu z lesov, tak akoby zmizli v rozpočte. Takže teraz je z nich niečo, čo je viditeľné,“ vysvetlil primátor.
Zaujímavosťou je, že nová rozhľadňa zatiaľ nemá oficiálny názov. Navrhnúť ho mohli počas otvorenia samotní návštevníci. Na ich návrhy bola pri rozhľadni pripravená špeciálna urna. No a všetkých účastníkov čakalo aj občerstvenie v podobe guľáša, ktorý od mesta Revúca a Mestských lesov dostali po zdolaní rozhľadne zadarmo.
Zdroj: vobraze.sk