Na vrchol Klenovského Vepra (1 338 m n. m. ) vyniesli dnes novú sochu Jánošíka. Má vyše 200 kilogramov a je vysoká okolo 2,1 metra. Pod vrchol ju dotiahli koňmi, najstrmší úsek sochu vynášali ručne. V náročnom teréne dala zabrať desiatkam chlapov. Okrem dobrovoľníkov turistov, pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Klenovca či Rimavských Zalužian. Celodenná akcia je spojená s občerstvením na chate Varta.
Sochu vyrezával Pavel Švantner, rodák z Rimavskej Bani. Vyštudoval umelecké rezbárstvo v Banskej Štiavnici a naplno sa mu venuje 15 rokov. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil, sochu Jánošíka považuje za jedno z jeho väčších diel. „Je v nadživotnej veľkosti a z dubového dreva. Rád režem do takéhoto dreva, pekne sa na ňom dali hľadať črty. Strom mal možno asi aj 100 rokov. Dostal som ho ako hotový peň,“ priblížil 35-ročný rezbár. Sochu Jánošíka podľa jeho slov vyrezával na dvore pred dielňou v R. Bani a trvalo mu to asi dva mesiace začiatkom minulého roka.
Pavel Švantner je autorom viacerých sôch. Najväčšiu sochu má podľa jeho slov v Bojniciach v kúpeľoch a meria päť metrov. Jeho práce nájdete aj v mestskom parku v R. Sobote, kde na sochách spolupracoval s Ľubošom Majanom.
Umelecké práce rezbára sú vystavené aj v Čechách, Maďarsku, Amerike či Kanade. „Chodím aj na sympózia, kde tvoríme,“ hovorí a dodáva, že mal tú česť pracovať aj po boku nebohého Dušana Šarkana z Vrboviec, ktorý je autorom betlehemu v nadživotnej veľkosti. Švantner je žiakom majstra Alexandra Ladzianského.
Účastníci si mohli pozrieť výstavu súčasných a historických fotografií okolia Klenovca. Na heligónke zahrali Ján Kožiak, Ľubomír Zvara či Viktor Brádňanský.
Dubová socha nahradila pôvodného Jánošíka, ktorého tam dobrovoľníci vyniesli pred desiatimi rokmi. Vyrezávaný bol z lipového dreva na Klenovskej Rontouke. Turisti sa na Vepri stretávajú každoročne na podujatiach. Pred pár rokmi sem folkloristi z dvoch strán Vepra, z Klenovca aj Čierneho Balogu, vyniesli Jánošíkovu truhlicu.
Zdroj vobraze: foto: Ján Čajko, Pavel Švantner