Mlyn predstavuje atrakciu vo Veľkých Teriakovciach. Nad jeho prevádzkovaním visí otáznik

Pätnásťročný nájom vodného mlynu vo Veľkých Teriakovciach, ktorý bol pred rokmi zrekonštruovaný a je národnou kultúrnou pamiatkou, sa skončil. Mlyn je slovenským unikátom a šestnásť rokov ho prevádzkovalo Občianske združenie Ozveny. To pred rokmi získalo na rekonštrukciu schátralej budovy mlynu financie z nórskych fondov vo výške približne 516 tis. eur. Mlyn patrí obci, ktorá tiež prispela. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla predsedníčka OZ Ozveny Elena Kubaliaková, ďalej sa v prevádzke mlyna nebudú angažovať. Cestu tak hľadajú spolu s obcou.

„Už som to dopredu avizovala a upozorňovala na to. Sezóna začína v máji a trvá do októbra,“ povedala Kubaliaková z neďalekej obce Hrachovo a dodala, že mlyn prevádzkovali na dobrovoľnej báze, ale ľudia za ten čas zostarli a ochoreli, preto sa tomu už nevedia venovať tak, ako by si to mlyn zaslúžil. Považuje ho za najväčšiu turistickú atrakciu v obci. „Len ho treba prevádzkovať. Ako ďalej, bude záležať na rozhodnutí vedenia obce,“ hovorí šéfka občianskeho združenia a podotkla, že v dnešnej dobe už nikto veľmi nechce robiť zadarmo. „Najradšej by sme boli, aby tam bol stále niekto, alebo aspoň dva – tri dni v týždni otvorené,“ dodala.

Mlyn je momentálne zatvorený. Minulú sezónu podľa Kubaliakovej fungoval na objednávku a po dohode ho prišiel otvoriť niekto z dobrovoľníkov, a to či už teraz správca osemdesiatnik Pavel Mišurák, alebo niekto z rodiny Kubaliakových z Hrachova. Najviac podľa nej vlani chodilo organizovaných skupín zo základných škôl, našli sa ale aj skupinky dvoch ľudí, kvôli ktorým prišli z Hrachova, aj keď to považuje za málo efektívne. „Veľa ľudí nám telefonuje, aj predtým volalo.“ Rada by preto privítala, keby sa medzi dobrovoľníkmi našiel niekto priamo z Teriakoviec.

Obci by s prevádzkou mohli pomôcť ľudia, ktorí sa na to podujmú. „Myslím si, že keď bude vôľa, tak sa nájde aj cesta. Majetok sa zveľadil a stavba nechátra,“ skonštatovala Kubaliaková.

Podľa starostu obce Veľké Teriakovce Kamila Kučeru pracujú momentálne na vysporiadaní majetku. „Ešte to ale neprešlo pod obec. Má to zatiaľ občianske združenie. Nie je to také jednoduché, treba to doriešiť zmluvne a sú tam aj vlastníci. Nevieme ešte, ako to bude tento rok. Pokiaľ sa dá, tak by to malo ísť ešte cez občianske združenie,“ povedal Kučera. Podotkol, že medzi najväčšie atrakcie v obci patrí aj gotický evanjelický kostol z 15. storočia, či barokovo-klasicistický evanjelický kostol z roku 1790. Nad obcou je aj rozhľadňa Maginhrad.

Zdroj: vobraze.sk

Čo všetko ukrýva mlyn Veľké Teriakovce? + foto