Klasicistická kúria v obci Hajnáčka bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Do pamiatkového fondu pribudli štyri pamiatkové objekty. Okrem hlavného objektu i sýpka, hospodárska stavba a záhrada. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta obce Hajnáčka Ivan Poprocký, rozhodnutie už majú. „Je to pozitívne, už aj zo strany obyvateľov som zaznamenal dobrý ohlas k týmto veciam. Sme si vedomí, že táto kúria tu bola, aj keď bola vo vlastníctve súkromníkov, ale pred našimi očami chátrala, zarastala a teraz svitá na lepšiu budúcnosť,“ priblížil Poprocký. Podľa jeho slov je rád, že sa naďalej pracuje na projektovej dokumentácii, ktorá má byť súčasťou žiadosti župného projektu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) o vytvorenie návštevníckeho centra geoparku v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko (Interreg).
Poslanci BBSK na minulotýždňovom zasadnutí odsúhlasili odkúpenie kúrie v cene 147-tisíc eur. Prešlo to plným počtom hlasov prítomných poslancov. „Odhlasovali sme definitívnu kúpu Ebeczkého kúrie v Hajnáčke,“ informuje primátor Fiľakova a zároveň poslanec BBSK Attila Agócs. BBSK chce kúriu zachrániť a vybudovať tam návštevnícke centrum UNESCO Novohrad – Nógrád geopark. Financie by mali čerpať z nenávratného finančného príspevku.
„Kubínyiho alebo Ebeczkého kúria je výrazným predstaviteľom jednopodlažnej symetrickej vidieckej architektúry z prvej tretiny 19. storočia s empírovými a klasicistickými prvkami, ktorá sa vzácne zachovala bez väčších zmien dodnes,“ uviedol na facebookovej stránke Pamiatkový úrad SR. V kúrii je päť izieb, chodba či spoločenská miestnosť.
Sýpka slúžila na skladovanie obilovín a produktov z hospodárstva. V hospodárskej stavbe a sýpke sa dodnes nachádzajú pozostatky technológie na rozvod obilia. „Hoci sa prevažná časť pôvodnej záhrady nezachovala, je neoddeliteľnou súčasťou areálu a predstavuje historický doklad vývoja hospodárskych areálov pri kaštieľoch a kúriách na Slovensku,“ priblížil ďalej Pamiatkový úrad SR.
Podľa slov starostu obce sa mu ozvali už aj podnikatelia, ktorí by po zrekonštruovaní budovy mali záujem o rozšírenie gastro alebo ubytovacích služieb. Starosta predpokladá, že kúria po rekonštrukcii bude lákať turistov, ako aj samotné okolie Hajnáčky i prírodné zaujímavosti Cerovej vrchoviny.
Po Fiľakove a Šiatorskej Bukovinke by sa tak Hajnáčka mohla stať tretím „gemerským“ pilierom cestovného ruchu a vedeckej osvety novohradského geoparku vo forme moderného návštevníckeho centra CHKO Cerová vrchovina. Lokalita je známa paleontológiou, zafírovými či kostnými nálezmi. Unikáty nemajú pritom kde v Hajnáčke vystavovať. Nachádzajú sa v múzeách v Budapešti, Viedni, Fiľakove či Rimavskej Sobote.
Zdroj: vobraze.sk, foto: Radomír Sabol a Ivan Poprocký