Využíva liečivé čaro prírody

Dominika Slaninová

Katarína Slaninová, rodáčka z Hrnčiarskych Zalužian, sa venuje krásnemu remeslu, využíva totiž liečivé čaro prírody. Na túto cestu ju nasmerovala najmä túžba pomôcť svojim najbližším. Tá má dokonca pôvod v rodinnej tradícií, podobne ako aj vidina spojitosti práce a koníčka.

„V mojej rodine sa, hlavne u detí, objavovali rôzne kožné problémy. Preto som sa im ako každá matka snažila pomôcť. Keďže som vždy verila, že príroda je náš najlepší lekár, začala som hľadať riešenia jej blízke. V detstve ma maminka s babkou viedli k poznávaniu byliniek a ich využitiu v náš prospech, či preventívne, alebo ako podporné riešenie pri liečbe rôznych ochorení. Tak som pátrala po prírodnom riešení a vyplatilo sa, “ hovorí Katarína o svojich začiatkoch.

Výrobe prírodnej kozmetiky sa venuje už desať rokov a stále ju napĺňa. Je vraj kreatívna, voňavá, náročná a proste skvelá.

Prečo ale môžeme jej výrobky označiť ako „prírodné“ ? „Prírodné znamená, že produkty sú vyrobené z prevažne prírodných ingrediencií, a zároveň sú biologicky odbúrateľné, teda čo najmenej zaťažujú prírodu. “

Dominika Slaninová

V minulosti, keď ešte nefungovali žiadne špecializované stroje, si ľudia dokázali vyrobiť drvivú väčšinu potrebných vecí aj sami doma, mydlo nevynímajúc. Túto myšlienku rozvíja vo svojich výrobkoch aj Katarína Slaninová, pričom nasleduje kroky svojej starej mamy.

„Aj moja babička kedysi vyrábala mydlo. Bolo síce iné, ale spĺňalo svoj účel. Ja som stále oddaná tomu, že s láskou a trpezlivosťou sa dá doma zhotoviť veľmi veľa prospešných vecí. Svoju ponuku som za tie roky rozšírila a teraz okrem mydiel vyrábam aj pevné mydlové šampóny, krémy, balzamy na pery a rôzne iné kozmetické vecičky. “

Pri nasledovaní tradičných remesiel hlavnú úlohu zohráva rodina. Ani v Kataríninom prípade tomu nie je inak. „Som veľmi vďačná, že mám podporu v celej rodine a hlavne zo strany manžela, ktorý sa mi snaží vyjsť v ústrety, ako len najlepšie vie. Do budúcnosti, tak ako ja nasledujem kroky starkej, by bolo krásne vidieť, ako niektoré z mojich detí pokračuje v týchto šľapajach, ale toto rozhodnutie je, samozrejme, na nich. “

Pri výrobe používa mnohé liečivé byliny, pričom chýbať nesmie levanduľa, nechtík, harmanček, či žihľava, každá z nich je unikátne prospešná.

„O výrobe som prečítala veľa kníh a sledovala na internete rôznych výrobcov. Stále sa však učím, celý proces sa koniec koncov nesie v duchu pokus-omyl, no keď moje výrobky začali prinášať výsledky, bol to neskutočný pocit, “ opisuje 44-ročná Katarína.

Vo voľnom čase sa tiež nenudí. Obľubuje výlučne ručné práce, najmä vyšívanie i háčkovanie a venuje sa, samozrejme, aj svojim deťom.

„V blízkej budúcnosti mám ešte veľa plánov, čoskoro sa chystám uviesť na trh novinky, no všetko to chce čas,“ naznačila.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album K. Slaninovej