Učiteľka Tünde Benková z Novohradu zdobí veľkonočné vajíčka

Tünde Benková zo Šídu, malej dedinky pri Fiľakove, sa venuje zdobeniu veľkonočných vajíčok už od detstva. Kraslice skrášľuje voskovo-batikovou technikou z južného Novohradu. Zdobí ich pomocou trubičky a pýšia sa nádhernými ornamentmi. Jej veľkonočné kraslice poznajú ľudia nielen v celom kraji, ale aj v ďalekých krajinách. Pracuje v školstve. Je učiteľkou na základnej škole.

Ku zdobeniu ju priviedla stará mama. „Každoročne na Veľkú noc sme spoločne pripravovali kraslice. Používali sme rovnakú batikovú techniku, no s tým rozdielom, že namiesto trubičiek sme požívali zápalky. S tými sa však dajú robiť čiary v podobe kvapiek, zatiaľ čo s trubičkou môžeme spraviť súvislé čiary,“ uviedla pre vobraze.sk Tünde Benková. Tá zdobí vyfúkané vajíčka tradičnou voskovou-batikovou technikou z južného Novohradu. S pomocou trubičky nanáša na škrupinu tradičný ornament s roztopeným včelím voskom. Kraslice sú farbené prírodnými farbami – vývarom zo šupky cibule a vývarom z bobule bazy čiernej. Ako Benková prezradila, zdobenie pomocou trubičiek spoznala pred vyše dvadsiatimi rokmi na jednom etnografickom tábore pre pedagógov.

Naučila sa to od vedúcej tábora, ktorá bola majsterkou výzdoby kraslíc pomocou tejto techniky. „Ona ma povzbudila, aby som sa popýtala, či v okolí môjho bydliska ešte niekto nezdobí kraslice takouto technikou. Jeden známy mi však povedal, že síce nikoho takého nepozná, no ukázal mi v časopise článok z roku 1905 od Gyulu Fábiána, kde písal o svojej zberateľskej ceste po Poiplí. V článku spomínal nielen techniku zdobenia veľkonočných kraslíc trubičkou, ale boli tam aj nakreslené jednotlivé vzory, ktorými zdobili kraslice,“ hovorí Benková s tým, že podľa toho článku si vyrobila vlastnú trubičku a spomínanými motívmi začala skrášľovať vajíčka.

Neskôr spoznala Alžbetu Šimkovú z Fiľakovských Kováčov, ktorá pri zdobení kraslíc používala rovnakú techniku. Od nej pozbierala ďalšie, aj dovtedy neznáme motívy, pričom krasličiarka jej darovala aj niekoľko vlastných trubičiek, ktoré si vyrábala z husacích pier. Po čase Tünde narazila na literatúru z Gemera, kde zistila, že aj v tomto regióne existovalo zdobenie vajíčok pomocou trubičiek, a to napriek tomu, že v oblasti používali väčšinou na zdobenie vajíčok zápalky. Ako Benková poznamenala, v roku 2019 uspela s projektom, v ktorom hľadala ďalšie oblasti, kde používali rovnakú techniku zdobenia kraslíc.

Navštívila okolité múzeá, kde mala možnosť pozrieť si kraslice, ktoré mali v depozitároch a zaobstarala si odbornú literatúru, ktorá sa zaoberá zdobením kraslíc. Takto preskúmala viaceré oblastí, pričom zistila, že technika zdobenia vajíčok pomocou trubičiek bola rozšírená na celom území Slovenska. „Na základe dostupnej odbornej literatúry a vlastných zbierok som vytvorila zbierku motívov, ktoré som spracovala do katalógu. Cieľom bolo, aby sa táto tradičná technika a motívy dostali do slovenského povedomia, aby si ľudia začali vážiť tradície a naučili sa rozlišovať hodnotné od komerčného,“ vysvetlila Tünde Benková.

Svoju tvorbu chodí prezentovať aj na rôzne výstavy a s technikou zdobenia veľkonočných kraslíc oboznamuje aj verejnosť počas tvorivých dielní, kde si záujemcovia môžu túto techniku aj sami vyskúšať. V súčasnosti môžu ľudia obdivovať jej nádherne zdobené vajíčka na spoločnej výstave kraslíc v Thurzovom dome v Banskej Bystrici a tiež v Dome tradícii v Budapešti. Benková priblížila, že výstava v Budapešti bola spojená so súťažou, do ktorej prihlásili kraslice, ktoré vyzdobili členovia ich malého remeselníckeho krúžku, ktorý majú vo Fiľakove. „Sme tam viacerí, ktorí sa venujú zdobeniu kraslíc, ale každý inou technikou. Poslali sme tam naše kraslice a podarilo sa nám vyhrať prvé miesto v spoločenskej kategórii,“ povedala krasličiarka, ktorej vajíčka robia radosť nielen ľuďom na Slovensku, ale aj v zahraničí, lebo niektoré sa dostali aj do ďalekého Japonska. Podľa jej slov nemá obľúbené vajíčko, lebo najkrajšie je pre ňu vždy to, ktoré vyrobí ako najnovšie.

Tünde Benková žije v malej dedinke Šíd blízko Fiľakova, kam sa presťahovala od Košíc. Je učiteľkou na prvom stupni na ZŠ Farská lúka vo Fiľakove. Okrem zdobenia kraslíc sa vo voľnom čase rada venuje výrobe ľudových i moderných šperkov. Okrem toho spoločne so skupinou žien vytvárajú oblečenia s nádychom ľudových krojov a tiež pečú chutné medovníky. Tradičnému remeslu sa venuje aj jej manžel, ktorý maľuje kazetové stropy v kostoloch. Vo Fiľakove vytvorili spolu s kamarátmi združenie, kde sa venujú tradičným remeslám „Všetci to robíme preto, lebo si myslíme, že tieto krásy by nemali zaniknúť a treba ich zachovať aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Benková, pre ktorú je Veľká noc, ako pre každého kresťana, najväčším sviatkom. „Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a zvíťazil nad svojou smrťou. Pôjdem do kostola a potom budeme oslavovať spolu s rodinou. V pondelok bude Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade, kde budem zdobiť kraslice. Dúfam, že nás tam príde veľa,“ povedala Benková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album T. Benkovej