Zo šikovnej krajčírky Medveďovej z Hnúšte sa stala učiteľka, na túto činnosť dozrievala niekoľko rokov

Šikovná krajčírka Gabriela Medveďová z Hnúšte odovzdáva svoje dlhoročné skúsenosti už aj svojim žiačkam. Bol to podľa nej „tajný sen“, na ktorom postupne pracovala v uplynulých rokoch. Ku krajčírstvu mala blízko od detstva a stále sa mu denno-denne venuje. Dnes je majsterkou odborného výcviku na Strednej odbornej škole v Hnúšti a v júni dovedie svoju prvú triedu po troch rokoch štúdia k záverečným skúškam. „ Nedá sa – pre mňa neexistuje, hľadám riešenie, aj keď pri tom treba osloviť niekoho ďalšieho,“ hovorí pre vobraze.sk Gabriela Medveďová (51), ktorá mala stále pocit, že ona sa potrebuje dostatočne vzdelať po praktickej stránke a získať skúsenosti, aby ich zodpovedne vedela odovzdávať.

Rodáčka z Tisovca spomína, že prácu pedagóga jej predurčil ešte starý otec. Časť detstva aj so sestrou trávili u starých rodičov a raz sa tak rozprávali o tom, čo z ktorej vyrastie. „Ty budeš učiteľka, ale nie hocijaká. Najprv sa životom naučíš a potom to budeš učiť v škole,“ pamätá si jeho vnučka dodnes. Jeho slová si pripomenula, aj keď prekročila prah SOŠ v Hnúšti ako pedagogický zamestnanec.

Dlhé roky sa venovala zákazkovému krajčírstvu, nejaký čas pracovala v potravinách a popri tejto práci sa dala na nadstavbové štúdium, najprv si dorobila maturitu z odevníctva a neskôr aj ako sociálny pracovník. Ako majsterka teraz odovzdáva svoje vedomosti žiačkam. Ako uviedla, toto remeslo je už v dnešnej dobe pomerne ojedinelé. Snaží sa preto svoje žiačky viesť ku poctivej práci aj motiváciou, akou je tvorba a predaj na jarmokoch, remeselných trhoch a iných podujatiach. Zárobky minie na materiál, ale nezabúda ani na vreckové pre učnice. Okrem toho sa príležitostne venuje aj úprave odevov, napríklad nohavíc alebo šiat a prenáša ju aj do dielne v škole.

Žiačky sa priučia a podľa jej slov sa týmto tréningom práca krajčírok skvalitňuje. Základy šitia sa učia najprv ručným vyšívaním každého druhu stehu. Ich budúce povolanie sa im snaží predstaviť aj formou organizovania exkurzií po okolitých závodoch s podobným zameraním. Navštívili závod LOWA v Klenovci, kde mali možnosť nahliadnuť k výrobe outdoorovej obuvi a rimavskosobotskú firmu MAD, zameranú na zákazkové šitie autopoťahov. Aktuálne s majiteľom dohadujú spoluprácu, kde by žiačky mali možnosť nadobudnúť prax v krajčírskej dielni. Zhodli sa, že pracovná sila v tomto odbore starne a prepojenie školy a závodu by bolo pre obe strany užitočné.

Práca majsterky budúcich krajčírok je pre Gabrielu splneným snom, pretože jej prináša možnosť svoje vedomosti odovzdať. V triede má dievčatá a vyučuje sa v malom počte. Do budúcna má víziu zorganizovať so svojimi žiačkami aj módnu prehliadku.
V školstve pôsobí tretí rok a nezaháľa ani čo sa týka ďalších plánov. Prezradila, že okolo jesene chystá menšie prekvapenie. V spolupráci s SOŠ by organizovala kurzy šitia pre širokú verejnosť. Potešilo ju, že prednedávnom bola školou nominovaná na ocenenie pri príležitosti Dňa učiteľov v Hnúšti. „Bolo to na radnici, bola som medzi ocenenými a veľmi ma to prekvapilo,“ dodala.

Dlhé roky sa venovala najmä výrobe krásnych bábik v krojoch z oblasti Gemer -Malohont. Jej výrobky sú dodnes vystavené v mlyne vo Veľkých Teriakovciach. Keď sa Gabriela Medveďová obzrie späť, je hrdá na to, čo v sebe za tie roky objavila a čo všetko dokázala vyrobiť i odprezentovať. Tvorbu v ľudovej kultúre brala ako výzvu a pokračuje v nej aj naďalej.

Práca s deťmi je jej blízka, v minulosti viedla, v spolupráci s občianskym združením Ozveny, materské centrum. Nemalé skúsenosti jej priniesla aj animátorská činnosť v detských táboroch, pre ktorú ju oslovila bývalá starostka v Rimavských Zalužanoch, alebo ako inštruktorka na lyžiarskych zájazdoch. Tam zúročila aj rodičovské skúsenosti ako mama dvoch synov. Doteraz ako pedagóg vštepuje deťom, že niekedy musia prísť aj neúspechy aj ako vyriešiť prípadný problém.

A čo šikovná krajčírka a voľný čas? Priznáva, že ho veľa nemá, ale naďalej sa venuje výrobe miniatúrnych bábik. Hodiny strávené nad šijacím strojom aj v triede si občas žiadajú zmenu a tak chodieva pravidelne cvičiť.