Rodáčka z Hnúšte sa venovala fotomodelingu. Slováková pracuje v mediálnej brandži

Lucia Slováková, rodáčka z Hnúšte, sa venovala fotomodelingu, pracovala vo viacerých médiách a nedávno sa stala mamou. Vo voľnom čase ju to ťahá na golfové ihriská.
Z Hnúšte odišla po strednej škole, dlhodobejšie žije v Bratislave. „Hnúšťa mi bola pocitovo vždy malá, vedela som, že hneď, ako to bude možné, odídem. Mám radšej anonymitu, voľnosť, možnosti. A priznávam, chcela som byť, v rámci Slovenska, čo najďalej od rodiny a možno si dokázať, že viem prežiť a postarať sa o seba aj sama, bez zadných dvierok a istoty najbližších,“ uviedla pre vobraze.sk Lucia Slováková (38).

Má za sebou fotomodelingovú minulosť. „Na sociálnej sieti ma oslovil fotograf, ktorého som pár rokov odmietala, až som si raz povedala, prečo to neskúsiť, keď je taký vytrvalý. Vznikli prvé fotky, ktoré poslal bez môjho vedomia do jednej redakcie, odkiaľ ma následne pozvali na niekoľko fotení tituliek, editoriálov, kozmetiky atď. A už to išlo,“ priblížila Slováková.

Na módnych prehliadkach
Absolvovala aj módne prehliadky. Zážitkom pre ňu bol Fashion Week vo Viedni. Lucia meria 181 cm, miluje jedlo a nedokáže si podľa jej slov predstaviť dodržiavať jedálny lístok a aktívne k tomu cvičiť. „Mám aj obdobia lenivosti, odmietala som diétovať. Neľutujem to. Párkrát som sa dostala na 60 kg, raz dokonca na 56 kg, čo bol môj rekord, no necítila som sa dobre. Bola som unavená, točila sa mi často hlava a celkovo som bola bez energie, čiže bolo jasné, že tadiaľto cesta nevedie,“ doplnila Lucia. Modeling je podľa nej pre dievčatá, ktoré majú štíhlu postavu geneticky danú, prípadne majú naozaj pevnú vôľu. „Je to pre mňa už naozaj len história, už niekoľko rokov som nefotila nič, bolo to skôr ako hobby, jedno obdobie dokonca srdcová záležitosť. Dostala som sa k tomu úplnou náhodou, rovnako ako aj k práci v médiách,“ uviedla.

V zahraničnej redakcii televízie
Počas jedného fotenia spomenula asistentka fotografa, že vo vtedajšej STV (dnes RTVS) hľadajú do zahraničnej redakcie koordinátora spravodajstva, podmienkou však bola naozaj dobrá angličtina. Keďže Lucia žila v Anglicku takmer dva roky, vyskúšala to a na druhý deň po pohovore do redakcie aj nastúpila. „Dnes sa už angličtina podľa mňa nepovažuje úplne ako cudzí jazyk, ale skôr ako povinná jazda, vo väčších mestách určite. V televízii sa po pár rokoch menili podmienky a nedohodli sme sa, takže som odišla mimo médií, ale kontakty ostali,“ ozrejmila Slováková a pokračovala: „Raz som stretla v mesta kamaráta, moderátora zo súkromnej televízie, a ten ma presvedčil, že sa musím vrátiť, veď „s tým hlasom by bol hriech nepracovať“, a tak som sa vrátila do televízie, tentokrát ako redaktorka v regionálnej redakcii, kým sa naučím, čo a ako funguje. Tu som sa prvýkrát stretla s nadriadenou, ktorá ma vyslovene nemusela a skonštatovala, že to nie je práca pre mňa a mám sa radšej dobre vydať, “ zasmiala sa Lucia Slováková.

Anabáza v rádiu Anténa
V tom čase nastúpila do rádia Anténa. Bola to pre ňu tiež výborná škola, ktorá ju naučila pracovať pod stresom, správy sa pripravovali nové každú polhodinu. Zároveň sa venovala produkcii. To ju bavilo. Lucia Slováková robila rozhovory s domácimi umelcami, ale aj so zahraničnými osobnosťami, boli medzi nimi napríklad Suzanne Vega, David Hasselhoff, Tatu, Rick Astley, Dario G atď. „Speváka z kapely Europe som učila po slovensky,“ prezradila s úsmevom. Po pár rokoch majiteľ rádio predal a vzniklo z neho rockové rádio. Lucia sa nepovažuje za rockerku ani hlasom a ani ničím, rozlúčila sa s touto prácou.

Na vlnách Best FM
Neskôr zakotvila v rádiu Best FM. Náplňou práce Slovákovej je predhrávanie večerného spravodajstva, formát vysielania nie je naživo. „Vyberám tie najdôležitejšie správy, ktoré sú podstatné, zaujímavé, prípade sa o nich budú rozprávať ako ľudia v mestách, tak aj na dedinách. Prepíšem si ich tak, aby neboli dlhé, mali hlavu aj pätu a aby sa mi dobre čítali. Nahrám ich, štúdio mám doma v šatníku, postrihám, zmixujem a nahodím do systému,“ opísala Lucia svoju prácu. Ako dodala, v tomto rádiu pôsobí osem rokov.

Okrem toho nahráva rozhovory, ale väčšinou už len o akciách, festivaloch, nadáciách a podobne. „S príchodom partnera do môjho života som sa pred niekoľkými rokmi dostala ku golfu. Najskôr som sa tomu bránila, ale podľahla som. Kým sme boli sami dvaja, veľmi veľa sme cestovali po svete práve za golfom, výjazdy sme vždy kombinovali s dovolenkami s kamarátmi – väčšinou tiež pármi. Niečo do seba mali výjazdy do Francúzska, kam sme sa vracali každý rok, no vždy do inej vínnej oblasti – Bordeaux, Champagne, Provensálsko. Každý deň sme navštívili iné vinárstvo, prešli sme si proces výroby vína, ochutnávky, spoznávali danú oblasť a, samozrejme, hrali golf,“ ozrejmila Lucia.

V úlohe moderátorky
Moderovala rôzne akcie, večierky, uvádzanie kozmetiky a parfumov na trh, ale aj hudobné charitatívne projekty.
Lucia Slováková v roku 2017 moderovala v rodnom meste Miss Malohont. Priznala, že bola vo väčšom strese, ako keď moderovala vianočný večierok pre firmu so 400 zamestnancami. „Keďže som pomerne dávno z Hnúšte odišla, podvedome som mala strach, čo povedia ľudia, či budú spokojní, ako budú reagovať a, samozrejme, nechcela som spraviť hanbu rodičom. S moderátorom Tomášom Juríčkom sa ale pracuje dobre, takže si myslím, že sme sa celkom slušne dopĺňali a nakoniec si to aj užili. Verím, že to tak vnímali aj ľudia,“ uviedla.

Široké pole pôsobnosti ju obohatilo niečím novým. „Na modelingu to bolo určite to, že každé fotenie aj prehliadka zo mňa spravili úplne iného človeka, ako spieva Eva Máziková, každý deň je zo mňa iná žena. A to nehovorím len o vzhľade, ale aj výrazovo to bolo vždy o niečom inom. Pri fotení módy to bolo o širokých úsmevoch. Kalendáre prípadne čokoľvek iné už boli viac o emóciách a výrazoch. Pri foteniach som videla, čo sa nosí, ale išlo to mimo mňa. Nosila som a nosím to, v čom sa cítim dobre. Na moderovaní je to spoznávanie nových ľudí, ale aj rozšírenie si obzorov, keďže na každú moderovačku som sa vždy poctivo pripravovala,“ skonštatovala.

Teší ju syn Matteo
Aktuálne ju najviac teší mesačný syn Matteo. „Som zadaná a spokojná bez papiera, aj keď človek nikdy nevie, čo život prinesie. Bolo obdobie kedy som si hovorila, že rodinu chcem mať zásadne až po svadbe, ale vekom ma to prešlo, priority sa trošku zmenili,“ hovorí Lucia. Narodenie dieťaťa pre ňu predstavuje obrovskú zmenu v živote. Chýba jej spánok a najmä to, že nie je paňou svojho času.

„V každom prípade by som nemenila, bola to láska na prvý pohľad. Malý ma donútil spomaliť a tiež nám ukazuje, čo sú naozaj priority. Keď na dieťa čakáte tak dlho, užívate si každý deň, nech už je akýkoľvek. A už opäť pracujem v rádiu Best FM, dala som si voľno tri týždne, ktoré ubehli, ani neviem ako,“ povedala. Je to však pre ňu stále niečo čerstvé. Pokladá sa za extrovertku, ale v poslednej dobe sa viac mení na introvertku.

Rodičia žijú v Hnúšti
Domov do Hnúšte chodí len minimálne. Necíti sa v tomto smere veľmi zodpovedne. „Chodím do Hnúšte raz, maximálne dvakrát do roka, aj keď tento rok je výnimka. Nebola som tam ešte ani raz, keďže som väčšinu tehotenstva preležala a cestovať hore – dole, byť ďaleko od lekárov, ktorí ma sledovali, mi prišlo ako priveľký risk a nezodpovednosť,“ spomína Lucia na tehotenské obdobie. V Hnúšti bývajú jej rodičia, s ktorými denne udržiava kontakt. Jej brat žije s rodinou vo Zvolene. „Oni sú tí, ktorí chodia domov pravidelne a tým trošku pomáhajú môjmu svedomiu, že rodičia nie sú zanedbávaní. Prípadne sa všetci stretávame u nich vo Zvolene, nemajú to ďaleko ani rodičia a ani my z Bratislavy,“ vyjadrila sa Slováková. Rodina častejšie cestuje za ňou.

V práci si verí a má viac – menej istotu. „Ako mama nemám istotu v ničom, a je to viac – menej o metóde pokus – omyl. Snažím sa nájsť rovnováhu medzi prácou a rodinou, samozrejme, tak, aby to malý absolútne nepocítil, on je priorita. Moja predstava, dnes už viem, bola celkom naivná, že tie tri hodinky si nechám pre seba na prácu v rámci zachovania si čistej hlavy. Ale ako som už spomínala, priority sa zmenili. Čo bude v najbližších týždňoch, rokoch, si netrúfam v tejto chvíli povedať. V jednej veci mám ale jasno, keď práca, tak na voľnej nohe, aby som sa mohla venovať rodine,“ uzavrela Lucia Slováková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album L. Slovákovej