Zručná Eva Dolinajová z Tisovca vyrába bábiky zo šúpolia

Rukami Evy Dolinajovej z Tisovca prešlo veľké množstvo šúpolia, z ktorého vyrába krásne bábiky. Tie sú známe na Slovensku, no dostali sa aj do zahraničia. K tomuto remeslu sa rodáčka z mesta pod Hradovou dostala počas dôchodku, keď vypomáhala v kultúrnom dome s upratovaním. Zúčastnila sa na kurze výroby bábik zo šúpolia. Remeslo ju zaujalo a rozhodla sa mu venovať. Keďže od detstva mala vzťah k folklóru, preto najradšej tvorí šúpolienky, ktoré sú zamerané najmä na ľudový motív z dedinského prostredia.

Základom je nazbierať dostatok šúpolia, ktoré vydrží po celý rok. ,,Koncom septembra som chodila zbierať šúpolie na družstvo, väčšinou aj dva mechy, potom som ho doma sušila,“ povedala pre vobraze.sk Eva Dolinajová (85). Bábiky začína robiť vždy od hlavičky, na ktorú sa používa malá polystyrénová gulička. Šúpolie si pred prácou namočí do teplej vody, aby sa ľahšie tvarovalo. Následne si pripraví z drôtika ruky, k nim sa pripevní hlavička a postupuje smerom dole, cez driek až ku sukni či nohaviciam.

,,Dopredu som si spravila aj šesť bábik a nechala ich schnúť tri dni, potom som im dokresľovala oči, z konope spravila vlasy a pridala som im niečo do ruky, napríklad košíky s húskami, hrable, hudobné nástroje chlapcom,“ priblížila Dolinajová. Bábiky majú poväčšine výšku štrnásť centimetrov. Zo začiatku, kým v tom ešte nemá človek prax, je podľa zručnej remeselníčky najťažšie pripevňovanie rúk.

Nespočetne veľa bábik zhotovila. ,,Aj ľutujem, že som si nerobila žiadne záznamy,“ poznamenala Dolinajová. Jedna z najväčších objednávok, na ktoré si spomína, bola smerovaná do závodu, vytvorila preň 400 postavičiek. S bábikami sa zúčastňovala aj na rôznych výstavách. Kedysi spoločne so sestrou, ktorá háčkovala zvieratá, chodili po rôznych ľudových jarmokoch. Ľudia ju takisto mohli stretnúť  na folklórnych festivaloch v Kokave nad Rimavicou i v Klenovci. Jej bábiky zožali úspech tiež v zahraničí. Väčšiu objednávku robila do Japonska, kde rozmerovo musela urobiť menšie postavičky. Jej výrobky sa dostali aj do Maďarska, Ruska a dokonca do USA, vďaka učiteľom z Evanjelického gymnázia v Tisovci.

Počas svojej aktívnej tvorby dokázala pri výrobe šúpolienok stráviť viac než polovicu dňa. Spoločnosť jej robil malý televízor, ktorý mala stále zapnutý. Momentálne pre zdravotné problémy už nepracuje pravidelne, stále však ešte zvykne nejakú objednávku prebrať. ,,Mám doma niečo narobené, ale aj teraz nedávno som robila postavy na svadbu, nevestu a ženícha. Sem – tam ešte niečo spravím, ale už ma bolia ruky, preto pomenej, veď mám svoj vek,“ uviedla Eva Dolinajová. Nasledovníkov pre toto remeslo si zatiaľ nenašla. Svoj voľný čas teraz trávi najmä v pohodlí domova a niekedy sa zvykne prejsť po okolí spoločne so svojimi susedkami.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: Milan Slabej, Milan Cibuliak, FB E. Dolinajovej, GMOS