Mladá Adriana sa venuje tvorbe šperkov

Šperky sú odpradávna symbolom určitého luxusu a bohatstva. Súčasne popri nich začala vznikať ako napodobenina drahých šperkov bižutéria v podobe rôznych sklenených korálok, drôtikov a iných ľahko dostupných materiálov. V súčasnej dobe však už má svoje vlastné postavenie a stala sa módnym doplnkom každej ženy. Práve výroba bižutérie sa stala koníčkom mladej Adriany Peštiovej (25), rodáčky z Rimavskej Soboty. Viac o tom, ako sa k výrobe šperkov dostala, prezradila v rozhovore pre vobraze.sk.

Ako boli tvoje začiatky práce so šperkami? Čo máš vyštudované a prečo práve šperky?

Už odmala ma rodičia podporovali v mojich záľubách, či už to bolo maľovanie, kreslenie a vytváranie rôznych vecí. Viedlo to aj k tomu, že som začala navštevovať Základnú umeleckú školu v Rimavskej Sobote. Študovala som na Strednej umeleckej škole  v Trenčíne, kde som sa prvýkrát stretla s výrobou šperkov. Moja maturitná téma bola o šperkoch vyrobených kombináciou dreva a živice. Povedala by som, že tie začiatky spojené s výrobou šperkov sú veľmi úsmevné, pretože mi s ňou po večeroch na balkóne pomáhal môj brat. Obidvaja sme tam brúsili drevo a odlievali živicové formy. Už počas výroby na strednej škole v rámci predmetov som vedela, že toto je to, čomu sa chcem venovať, pretože ma to neskutočne bavilo. Aj s podporou brata som popri študovaní Dejín umenia na Trnavskej univerzite začala vyrábať najskôr drevené šperky, ktoré som spolu s ním predávala na remeselných trhoch.

Stáva sa ti, že netvoríš?

Veľmi dlho som hľadala vhodný materiál, štýl a spôsob prezentácie toho, čo robím a v čom sa cítim svoja. Aj kvôli tomuto, že som veľmi chcela tvoriť, no zároveň som s tým nebola spokojná, som mala dlhé pauzy, kedy neprichádzala žiadna inšpirácia. Naučila som sa však, že netreba byť z toho nervózny, silou mocou niečo chcieť a trápiť sa, keď to nejde. Treba si odpočinúť, vypnúť a urobiť si čas pre seba, usporiadať si myšlienky a tá múza vás postupne nakopne.

Z čoho vyrábaš šperky? Aký je to materiál?

Cez drevené šperky som sa postupne dopracovala k polymérovej hmote, z ktorej vlastne šperky vyrábam. Tá ma svojou rôznorodosťou zaujala až natoľko, že som si počas prvého lockdownu nakúpila mnoho materiálu a začala som experimentovať. Polymérová hmota je špecifická svojou konzistenciou, ktorá sa dá prirovnať k plastelíne, no s tým rozdielom, že polymérová hmota sa pečie až do jej vytvrdnutia, čím získame odolný a pružný materiál. Po vychladnutí je každý kus individuálne brúsený, leštený a lakovaný. Nakoniec sa pridajú komponenty a vzniknú šperky, ktoré sú originálne tým, že každý kus vďaka tomu, že je to ručná výroba, je vždy trochu iný a jedinečný.

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?

Pri tvorbe ma inšpiruje najmä umenie a príroda. Mám veľmi rada staršie umelecké slohy, čo je aj vidieť na niektorých kúskoch, ktoré sú inšpirované najmä barokom. Zameriavam sa hlavne na eleganciu a jednoduchosť s nádychom noblesy. Prevládajú u mňa hlavne perleťové farby so zlatými komponentami a perlovými korálkami, no nájdete u mňa aj hravé pastelové kúsky. Osobne preferujem malé, jednoduché šperky na každodenné nosenie, no veľmi rada vyrábam aj tie extravagantnejšie a väčšie kúsky. Tiež som otvorená rôznym nápadom zo strany zákazníčok, snažím sa s nimi komunikovať a splniť im predstavu ich jedinečného šperku.

Pri šperkoch ma veľmi baví práve ten proces, keď od malého náčrtu na papieri postupne vzniká niečo, čo som mala dlho len vo svojej hlave, a keď sa to vo finálnom výsledku páči aj ostatným ľudom, je to ten najkrajší pocit. Musím povedať, že práve tá pochvala, pozitívna recenzia a vidieť, že sa zákazník naozaj z toho šperku teší, je veľmi motivujúce a ženie ma to dopredu. Odmalička ma veľmi bavili kreatívne veci a som naozaj vďačná, že môžem robiť to, čo ma baví a napĺňa.

Kde tvoje šperky nájdeme. Ako je možné sa na teba nakontaktovať?

Nadviazala som spoluprácu s českým svadobným magazínom Moliére, ktorému sa zapáčila moja tvorba a chcú ju prezentovať nielen v spomínanom magazíne, ale aj v ich predajni. Moje šperky už poputovali ku klientkám z Česka, Nemecka i Grécka. Momentálne šperky nájdete na mojom internetovom e-shope (apjewellery.sk) a v kamennej predajni Art3um v Námestove. Samozrejme, nájdete ma aj na sociálnych sieťach, ako je Instagram (_ap_jewellery) a Facebook. Rovnako sa veľmi rada zúčastňujem aj na handmade trhoch. Naposledy to boli trhy v Bratislave organizované portálom SAShE, ktorý prezentuje originálnu tvorbu domácich autorov. Dúfam, že sa v budúcom roku na nejakom uvidíme. Mojím snom je, aby sa moje šperky predávali vo viacerých obchodoch a butikoch, a preto by som chcela zdokonaliť výrobu, začať používať kvalitnejší materiál ako zlato a pozlátené materiály.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Adriany Peštiovej