Miroslava miluje cestovanie. Rodáčka z R. Soboty mala možnosť spoznať život v rôznych kútoch sveta. S manželom žije v Houstone

Miroslava Kasáčová, rodáčka z Rimavskej Soboty, sa spoznala so svojím manželom, keď bola študentkou na vysokej škole. Stretnutie s Francúzom Charlesom – Edouardom Stenkerom zmenilo jej život a otvorilo veľkú kapitolu ich cestovania po svete a nových zážitkov. V súčasnosti žijú v americkom Houstone. Predtým pôsobili v Spojených arabských emirátoch, v Nigérii i v Papue – Novej Guinei. „Každé naše pôsobisko bolo niečím iné a svojím spôsobom výnimočné. Som veľmi vďačná, že som mohla pracovať a spoznať život v rôznych kútoch sveta,“ uviedla pre vobraze.sk Miroslava Kasáčová (38).

So svojím manželom sa spoznala na Floride, keď bola na Filozofickej fakulte UK v Bratislave študentkou kombinácie anglický jazyk a história. Do USA si išla zarobiť a zlepšiť si angličtinu. Po tom lete sa obidvaja vrátili do svojich krajín a pokračovali v štúdiu. Prakticky tri roky mali vzťah na diaľku, vídali sa zhruba každé tri mesiace. „Nebolo to jednoduché, ale vydržali sme to a som za to veľmi šťastná,“ poznamenala.

Po vysokej škole odučila takmer celý školský rok na ZŠ P. Dobšinského v R. Sobote. Potom odišla za svojím vtedy ešte priateľom do Abú Zabí, metropoly Spojených arabských emirátov. Ten sa zamestnal vo francúzskej ropnej spoločnosti TotalEnergies, ktorá má pobočky po celom svete. „Bol to pre mňa trochu kultúrny šok. Žiť v arabskej krajine má svoje špecifiká pre ženy. Mám však na tie dva roky pekné spomienky. Získala som v tejto metropole nezabudnuteľné skúsenosti. Pracovala som na personálnom oddelení v jednej spoločnosti. Charles má na starosti tendre a zmluvy o sprostredkovaní medzi firmou a klientom,“ priblížila Miroslava.

Sobáš vo Francúzsku
Následne firma presunula jej partnera do francúzskeho mesta Pau, kde strávili 1,5 roka. „V tom období som sa učila po francúzsky. Hoci som ovládala angličtinu, možnosti nájsť si adekvátnu prácu v tomto malom meste boli obmedzené. Vyskúšala som si to, ale nebolo to ono. S partnerom, s ktorým sme od začiatku komunikovali po anglicky, sme vedeli, že toto nebude naša konečná destinácia. V meste Pau sme mali v roku 2013 v úzkom kruhu aj sobáš,“ povedala Kasáčová. Podotkla, že neskôr sa chystali mať klasickú svadbu, ale nakoniec od tejto myšlienky upustili. Zatiaľ neprijala priezvisko svojho manžela, ale mieni tak urobiť. „Tie papierovačky veľmi dlho trvajú a ja sa na Slovensku nikdy nezdržím dlhšie ako týždeň,“ reagovala.

Rozdielny život v Lagose a v Port Moresby
Už ako manželská dvojica išli pracovne do Lagosu, najväčšieho mesta v Nigérii. Boli tam tri roky. Miroslava pracovala v súkromnej francúzsko-anglickej škôlke na administratívnej pozícii. „V Nigérii sa mi až tak nepáčilo. Iba som to nejako prežila. Mám rada dobrodružstvá, som otvorená novým možnostiam, ale jednoducho ma Afrika neoslovila do takej miery, že by som sa tam chcela vrátiť a žiť. Dovolenku si tam však viem predstaviť. Ten organizovaný chaos a problémy charakteristické pre africké krajiny mi nevyhovovali,“ vysvetlila Kasáčová. „Zo strany manželovho zamestnávateľa bolo pritom o nás veľmi dobre postarané, mali sme zabezpečené všetko potrebné, mali sme veľmi dobré ubytovanie, aj s bazénom a fitkom. Ten život v Nigérii bol ale jeden veľký stres a nechcela by som to znovu zažiť,“ pokračovala.

Ich ďalšou zastávkou bolo Port Moresby, hlavné mesto Papua – Novej Guinei. „Je to iný svet, neďaleko Austrálie. Ľudia, kultúra, zvyky – všetko bolo iné. Mám na tie tri roky veľmi dobré spomienky, aj keď tam viaceré veci nefungovali. Tie roky mi ale ubehli tak, že som si to ani neuvedomila. Zostala by som tam pokojne aj dlhšie, keby to bolo možné, tak veľmi sa mi v Port Moresby páčilo,“ priblížila Miroslava Kasáčová, ktorá pracovala na pozícii manažérky oddelenia v súkromnej nemocnici. „Išlo o zdravotné prehliadky pre zahraničné i domáce firmy a ich zamestnancov, ako aj turistické a pracovné víza pre domácu populáciu do Austrálie a na Nový Zéland.“

Lákadlom Južná Amerika a Ázia
Na konci roka 2019 zaviali Miroslavu a jej manžela pracovné povinnosti do amerického Houstonu. S výnimkou krátkej anabázy v Mozambiku, Miláne či Paríži tam žijú a pracujú doteraz. „Milujem život v Houstone,“ zdôraznila rodáčka z R. Soboty. Ako doplnila, robí na personálnom oddelení v spoločnosti TotalEnergies.

„Vyhovuje mi, že skoro každé tri roky žijeme v inej krajine. Tým pádom mám možnosť spoznávať svet i kultúru v jeho rôznych končinách. Vyskúšala som si pracovať na rôznych pozíciách, na viacerých kontinentoch. Mala som možnosť spoznať ľudí, nasávať atmosféru života v tých krajinách a vnímať hlbšie tamojšiu kultúru a zvyky. Stálo to za to. Firma, v ktorej teraz obidvaja pracujeme, však nie je cestovná kancelária. Všetko závisí od toho, aké projekty má rozbehnuté,“ opísala Miroslava. Láka ju to do Južnej Ameriky a Ázie. „Mojím snom je aspoň raz žiť a pracovať na každom kontinente. Spomínaná spoločnosť má pobočky aj v Ázii. Bola som na ázijskom kontinente niekoľkokrát, ale nemala som možnosť tam žiť či pracovať.“

Obľubuje halušky
Okrem cestovania miluje aj šport. A to či už tenis, ktorý v mladosti hrávala súťažne, beh, plávanie, cyklistiku i pilates. Šport je rovnako záľubou jej manžela Charlesa. „Som s ním veľmi šťastná a dobre si rozumieme,“ skonštatovala Miroslava. Tá relaxuje aj pri čítaní kníh rôznych žánrov. Číta ich aj vo francúzštine, aby si udržiavala znalosti tohto jazyka.

Keď zavíta do R. Soboty, rada chodí s rodičmi na prechádzky, a to či už po cyklotrase, alebo po meste. Obľubuje halušky v Ožďanoch. „Toto tradičné slovenské jedlo nikdy nechutí lepšie ako po mesiacoch strávených v zahraničí,“ zdôraznila Miroslava. Navštevuje tiež Horné Zahorany, kde býva jej starká a Banskú Bystricu, kde zas býva jej brat Martin s rodinou.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, vobraze.sk, foto: album M. Kasáčovej