Dušan Petro z Revúcej ručne vyrába produkty z kože

Jeho výrobky potešia mužov i ženy. Dušan Petro z Revúcej sa venuje výrobe produktov z kože. Pod jeho zručnými rukami vznikajú zaujímavé výtvory. Vyrába opasky, kabelky, brašne, peňaženky, či puzdrá na nože. V minulosti sa venoval fotografovaniu.

Dušan Petro mal vždy v obľube prírodné materiály, či už to bolo drevo, alebo koža. Práve koža mu učarovala najviac a rozhodol sa, že skúsi z nej vyrábať predmety. To bolo v roku 2017. Vtedy si ušil prvé puzdro na nôž, neskôr to bolo puzdro na doklady a brašňa. „Toto remeslo sa mi zapáčilo pre svoju všestrannosť a všestranné využitie kože,“ uviedol pre vobraze.sk šikovný remeselník Petro. Považuje sa za samouka. Dodal, že na začiatku získaval informácie zo starších i novších publikácií, ale hlavne z videí na internete. „Niekedy to bol systém pokus – omyl, ale postupne som sa v technike zlepšoval a naučil sa ju,“ vysvetľuje Petro (34). Najprv vyrábal jednoduchšie veci.

Podľa jeho slov začína výroba koženého produktu vymeraním základného strihu. „Keď robím pre niekoho konkrétneho, kto chce mať konkrétny rozmer, tak robím podľa neho. Nemám určité typy strihov a teda ak vyrábam na mieru, viem sa prispôsobiť,“ podotkol s tým, že potom sa jednotlivé kusy opracujú a môžu sa aj vyzdobiť. Ďalej sa farbia, koža sa ošetrí a pripraví na samotné šitie a to tak, že sa šidlom urobia dierky.

„Potom si už sadnem k samotnému šitiu a skompletizovaniu toho výrobku.“ Ako Petro vysvetľuje, ornamenty volí podľa toho, aký predmet vyrába. Ak ide o úplnú repliku napríklad opasku alebo kapsy, snaží sa zachovať jednak vzor a jednak aj rozmery daného výrobku. „Ale keď robím niečo modernejšie, ako napríklad kabelky, tak tam použijem ľudové prvky, alebo si vymyslím niečo svoje,“ doplnil zručný remeselník. Prezradil, že svoj úplne prvý výrobok má doteraz odložený. Tvrdí, že nemá predmet, ktorý by bol pre neho niečím špeciálne výnimočný, no vždy je rád, keď môže pre niekoho vyrobiť tradičné predmety ako trojprackové opasky alebo pastierske kapsy.

Pri svojej práci používa okrem spomínaných šidiel aj dierkovače, pravítka, raznice, ktoré sa používajú na zdobenie, značkovače a ihly. „Šije sa dvoma ihlami naraz, ktoré sú umiestnené na koncoch nite. Steh sa potom šije do jednej dierky zľava a sprava. Volá sa sedlársky steh,“ priblížil Petro, ktorého práca s kožou stále udivuje a baví. Niektoré nástroje si kupuje, no tie špecifickejšie si nechal vyrobiť na mieru. Ku kožiam sa podľa jeho slov nie je problém dostať, nakupuje ich u dodávateľa zo Slovenska. Vyrába opasky, puzdrá na nože, pastierske kapsy či kabelky. No občas sa stretne aj s netradičnou požiadavkou. V tejto súvislosti spomenul zákazku, aby vyrobil puzdro na kosák. Jeho výrobky si kupujú prevažne zákazníci zo Slovenska, no niektoré sa dostali aj za hranice našej krajiny.

Dušan Petro spolupracuje s Ústredím ľudovej umeleckej výroby a tiež s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Ako hovorí, jeho cieľom je v budúcnosti ďalej spolupracovať s týmito inštitúciami. S výrobkami chodí na jarmoky, ktoré sa konajú v blízkom i širokom okolí. Svoje remeselnícke umenie bol v tomto roku premiérovo ukázať aj deťom na tvorivých dielňach v Revúcej, ktoré zorganizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rim. Sobote. Ako prezradil, v tejto aktivite by rovnako rád pokračoval, pričom by si vedel predstaviť, že by sa takáto tvorivá dielňa alebo workshop mohli uskutočniť v budove Littery, čo je kultúrno-vzdelávacia inštitúcia, ktorá vyrástla na pôde Prvého slovenského gymnázia v Revúcej a kde Dušan Petro aktuálne pracuje.

Výrobu kožených produktov má tridsiatnik Dušan Petro ako koníček, ktorý stíha popri množstve ďalších povinností. Okrem práce je to aj rodinka, ktorá sa v marci rozrastie o nového člena. K dvojročnému synovi pribudne dcérka. Prezradil, že v minulosti sa poloprofesionálne venoval fotografovaniu, fotil svadby a rôzne podujatia. Bavila ho aj turistika.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album D. Petra