Dídžej Just Frost z R. Soboty hral na množstve akcií

Hudba je súčasťou jeho života. Ako dídžej má bohatú kariéru. Ľubomír Rác z Rimavskej Soboty stál na pódiu s ľuďmi ako DJ EKG, Milan Lieskovský, Separ, Rytmus, Ego a ďalšie známe osobnosti. Najväčšou poctou pre neho bolo účinkovanie po boku dvojice talianskych dídžejov Merk & Kremont na Ľadovo Feste v Boľkovciach, ktorý spoluorganizoval. Dídžejing nevníma ako prácu, ale ako koníček.

DJ Just Frost, vlastným menom Ľubomír Rác, sa k hudbe dostal ako malý chlapec, keď jeho otec bol zameraný na nové technológie. „Doma sme mali kotučák, prvú vežu, ja som mal prvý walkman a hlavne satelit. Ten mi otvoril dvere do sveta hudby na tú dobu nenormálnym spôsobom, s otcom sme klipy nahrávali na kazety a potom sme si ich púšťali. Hudba ma veľmi bavila a čím som bol starší, tým bola mojou väčšou súčasťou. Prišiel internet, mali sme ho doma, doteraz nezabudnem na zvuk modemu, keď sa to štartovalo a tam to začalo. Prvé mixy, sťahovanie hudby a potom to už išlo samo. Spoznal som v Rimavskej Sobote Rada Korytiaka ( DJ RAQ), ktorý už bol o pár krokov popredu a hrával na legendárnej Astre na Kurinci. Všetci moji rovesníci chceli byť futbalistami, hokejistami, baby po nich leteli, no ja som po prvej akcii na Kurinci ešte ako mladý chlapčisko vedel, že mojím snom bude dídžejing,“ uviedol pre vobraze.sk Just Frost (33).

Jeho kariéra celkom rýchlo napredovala. Počas strednej školy, ktorú navštevoval v Tisovci, začal hrávať pravidelne v tamojšom podniku. Neskôr si ho všimli aj iné kluby v regióne a začal hrávať v Revúcej, Hnúšti, Kokave nad Rimavicou či Klenovci. Zamieril na vysokú školu do Košíc, kde jeho cieľom bolo hlavne hrávať. Absolvoval tam pár vydarených akcií, ale nedalo sa to časom skĺbiť so školou a dídžejing musel v tom období postaviť na úroveň hobby. Neskôr sa mu však venoval naplno. „Umelecké meno Frost vzniklo, keď som bol ešte chlapec. Po sídlisku jazdilo auto so zmrzlinou, ktoré sa volalo Family Frost. Počas letných prázdnin sme ho s kamošmi zo sídliska prenasledovali a chceli sme vždy niečo zadarmo, keď nám akurát rodičia nedali na zmrzlinu peniaze. Niekto vtedy vykríkol, že malý Frost a nejako mi to prischlo. Postupom času som si toto meno osvojil a používam ho všade, dokonca ma niekedy aj mamka tak oslovuje,“ poznamenal s úsmevom.

Počas svojej kariéry dídžeja odohral množstvo akcií a stretol sa s najznámejšími hudobnými menami na Slovensku. Vo svojom kalendári mal za rok 120 akcií, čo bolo pre neho strop, ktorý už po fyzickej a psychickej stránke nedokázal prekonať. Hral na Ľadovo Feste, kde zároveň pomáhal aj po organizačnej stránke od jeho prvotnej myšlienky. Prvé dva ročníky tohto podujatia mali podľa neho vysokú úroveň a zožali veľký úspech. „Chceli sme festival posúvať veľkosťou a zoznamom vystupujúcich na svetovú úroveň, čo sa mu asi stalo osudným. No skúsenosť to bola obrovská,“ skonštatoval DJ Just Frost.

Na Slovensku je málo klubov, v ktorých sa nepredstavil, respektíve by sa tam nebol aspoň pozrieť. Svoje dídžejské schopnosti si vycibril v bratislavskom Great clube, ktorý mu dal komerčnú školu. Ako dodal, na začiatku bol pre neho obrovskou métou Fun Club Breznička a Cage Club Lučenec. Vynikajúce spomienky má na Retro Club v Košiciach, Surprise Poprad či Chameleon Stará Ľubovňa. Tieto miesta navštevoval rád. Samostatnú kapitolu predstavuje pre neho bývalá pýcha klubového života v Rimavskej Sobote a tým bolo Montego.

Práve v Montegu klube sa pozrel na hudbu aj z inej stránky. V posledných mesiacoch jeho fungovania bol jeho prevádzkovateľom a snažil sa tam zúročiť svoje skúsenosti. Tvrdí, že nikdy nechcel mať klub, pretože vedel, aké starosti sú s tým spojené, no keď sa bývalí majitelia po prvej vlne covidu rozhodli klub rušiť, nechcel to dovoliť a zobral podnik do svojich rúk. „Beriem to tak, že som si na seba ušil troška bič, pretože som počúval a videl, aké sú čísla, koľko je s tým starostí a podobne. Ja som ale mal pred sebou to množstvo ľudí, ktorým som s radosťou ako dídžej hrával a chodili sa tam pravidelne zabávať. Takže sme sa nejako dohodli a rozbehol som klub s inou tvárou. Nebolo to jednoduché, s klubom som žil sedem dní v týždni, žila ním moja rodina, všetko sa točilo okolo neho. Snažil som sa držať nejakú úroveň, ktorá je v iných mestách bežná. No časom som pochopil, že sme veľmi špeciálne mesto. Čím viac som do akcií dával energie a prinášal nové veci, tým to ľudia menej ocenili, či už návštevnosťou alebo blbými komentármi na sociálnych sieťach a podobne. Časom som stratil zápal, ktorý som mal na začiatku. Okolo seba som mal brutálny tím ľudí, ktorý dokázal ísť päť hodín na dvesto percent. Po odprevadení posledného zákazníka a zatvorení dverí si vydýchli. Boli top. Týmto ich chcem aj pozdraviť. Ale som, samozrejme, rád za každého človeka, ktorý sa prišiel normálne zabaviť,“ priblížil Ľubomír Rác alias DJ Just Frost. Ako dídžej je naďalej aktívny. Dídžejingu sa venuje zhruba dvadsať rokov. V civilnom živote pracuje ako manažér.

Aj svoj voľný čas si spestruje hudbou. Tú počúva denne, rád si doma len tak zahrá pre seba a susedov. Samozrejme, čas trávi aj s rodinou, počas letných mesiacov si rád zabicykluje, v zime hrá hokej s partiou a online hry.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Ľ. Ráca