Hnúšťan Kršák trénuje prvoligových žiakov Podbrezovej

Erik Kršák z Hnúšte zažíva premiérovú sezónu na poste hlavného trénera pri mládeži. Je kormidelníkom prvoligového tímu FK Železiarne Podbrezová v kategórii U13. „Teší ma, že som dostal dôveru od vedenia klubu. Veľa to pre mňa znamená, lebo som ako hráč nikdy nehral nejakú vyššiu súťaž. O to viac si vážim, že môžem pôsobiť ako tréner. Som vďačný za túto šancu. Zároveň to pre mňa predstavuje záväzok, aby som viac na sebe makal,“ povedal pre vobraze.sk dvadsaťšesťročný Erik Kršák. Ako dodal, do podbrezovského klubu prišiel pred rokom a vlani bol asistentom kouča v prvoligovom mužstve dvanásťročných.

„Nemám problém s tým, že by ma chalani vzhľadom na môj vek nerešpektovali,“ hovorí Kršák, ktorý vie zvýšiť hlas. „S trénerskou prácou som začínal v Iskre Hnúšťa. Moje poďakovanie v tejto súvislosti patrí manažérovi Mariánovi Petrokovi, ktorý mi dal príležitosť. Rok som tam viedol prípravku a potom som prešiel do Podbrezovej. Dôraz kladiem na disciplínu, plnenie si školských povinností, ale aj na pohodu v šatni. Snažíme sa vychovávať okrem dobrých futbalistov aj skvelých ľudí. Keďže je dôležitá spolupráca s rodičmi, snažím sa o to, aby sme aj s nimi tvorili veľkú a dobrú partiu,“ priblížil Erik.

Ako mládežnícky lodivod si pri trinástke veľmi nezakladá na výsledkoch. „Skôr ma zaujíma, ako chalani hrajú a či dokážeme hrať aj proti najlepším mužstvám tak, ako chceme. Nejde o nejaké naháňanie výsledkov. Z troch doterajších zápasov sme dva vyhrali a jeden prehrali. Cieľom je hrať tak, ako je to nastavené v našej akadémii a posúvať chalanov dopredu, aj prostredníctvom videí,“ povedal Erik Kršák. Poznamenal, že zároveň vedie prípravku U9.

Podľa jeho slov nemal ako hráč vyššie ambície, ale ako tréner ich má. „Týkajú sa pôsobenia pri mládeži v prvoligových súťažiach. Mám v súčasnosti béčkovú licenciu UEFA. Mienim si ju zvýšiť a stať sa raz licencovaným profesionálnym trénerom. V Podbrezovej by som rád pracoval čo najdlhšie, teda je dôležité, aby vládla s mojou prácou spokojnosť. Páči sa mi spôsob fungovania jej akadémie, nastavenie herného systému pre všetky vekové kategórie, čo rozvíja hráčov,“ uviedol mladý futbalový kouč a pokračoval: „Rovnaké sú herné princípy, na ktoré nadväzuje aj spoločná porada všetkých trénerov za prítomnosti kormidelníka A – mužstva. Vždy sú tam rozoberané prostredníctvom videa témy z víkendových zápasov mládeže.“

Poukázal na to, že to má z Podbrezovej blízko domov. „Snívam o to, aby som mohol dlhodobo účinkovať v tomto profesionálnom klube,“ podčiarkol Erik Kršák. Za svoj vzor označil kouča prvoligového áčka Podbrezovej Romana Skuhravého. „Ale mojimi vzormi sú aj mládežnícki tréneri v Podbrezovej, či už Ján Straka i Peter Argyusi,“ podotkol.

Medzi jeho hráčske zastávky patrí ŠK Tempus Rimavská Sobota, FK Iskra Hnúšťa, OFK Slovan Valaská a v súčasnosti hosťuje v TJ Tatran Čierny Balog. „Futbal už beriem len rekreačne a mojím cieľom je takýmto spôsobom sa udržiavať v pohybe. Z tohto hľadiska som si vybral Čierny Balog, kde stíham dvakrát do týždňa trénovať a cez víkend ísť na zápas. Tatran má áčko i béčko,“ povedal Erik Kršák.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album E. Kršáka