FS Hrnčiarka oslávil štvrťstoročie svojej existencie. Oslava bola poctou zakladateľom i pohľadom do budúcnosti

Oslavy 25. výročia založenia folklórneho súboru Hrnčiarka sa niesli v duchu úcty, radosti a tradície. V sobotu 31. mája sa v Hrnčiarskych Zalužanoch konal výnimočný Majáles, ktorého cieľom bolo osláviť významné jubileum tohto súboru, ktorý si počas štvrťstoročia vybudoval pevné miesto v srdciach priaznivcov folklóru a ľudových tradícií nielen v regióne, ale aj za jeho hranicami.

O hudobný sprievod sa postarala Ľudová hudba Petra Fizoľu, s ktorou Hrnčiarka spolupracuje od roku 2023. Práve táto spolupráca bola jednou z vytúžených mét vedúcej Eleny Sélešovej, ktorá sa od začiatku svojho pôsobenia snažila dosiahnuť živý hudobný sprievod. Ich spoločné vystúpenia teraz pôsobia ešte autentickejšie a umelecky kvalitnejšie.

„Naše nácviky charakterizuje priateľská, rodinná atmosféra. Keďže nie sme profesionálne zoskupenie, ale dobrovoľníci a nadšenci pre folklór, tak takým spôsobom prebiehajú aj naše nácviky,“ povedala pre vobraze.sk vedúca súboru Elena Sélešová. Na podujatia sa pripravujú podľa požiadaviek obcí alebo miest. „Naposledy sme spievali pri vatre a súčasťou programu tak podľa toho boli aj piesne s regrútskou tematikou,“ hovorí. Spoločné udalosti nadšenci folklóru prežívajú vo svojom kruhu. „Zdieľame významné udalosti aj z nášho súkromia. Stretávame sa v piatky a v prípade ostatných dní sa snažíme prispôsobiť našej Ľudovej hudbe Petra Fizoľu, ktorej vďačíme za náš progres v posledných rokoch,“ priblížila.

Počas slávnostného Majálesu boli ocenené všetky tri vedúce súboru – zakladateľka Ľubica Markotánová, jej nástupkyňa Agnesa Markotánová a súčasná vedúca Elena Sélešová. Každej bola venovaná kytica ako poďakovanie za ich neúnavnú prácu, zanietenie a dlhoročný prínos pre Hrnčiarku. Po chutnej večeri nasledovalo slávnostné krájanie torty, na ktorej si pochutili všetci prítomní. „Zaželali sme našej Hrnčiarke ešte veľa ďalších úspešných folklórnych rokov, nech sa jej darí aspoň tak, ako doteraz, ba aj lepšie. Zábava gradovala až do skorých ranných hodín, všetci sa výborne zabávali, spievali, tancovali,“ priblížila súčasná vedúca.

Osobitnú pozornosť si zaslúžila aj Mária Bukovská, členka súboru od jeho vzniku. Dnes zastáva funkciu ekonómky a je pravou rukou aktuálnej vedúcej súboru. Svoju oddanosť folklóru a kolektívu dokazuje nielen na vystúpeniach, ale aj svojou organizačnou pomocou a podporou v zákulisí.

Podľa Sélešovej si veľmi cenia súdržnosť kolektívu. Členovia sú z rôznych zamestnaní, odborov, či vekových kategórií. „Toleranciu a nadšenie pre folklór však stále máme. Naši členovia dokonca chodia na nácviky desiatky kilometrov na vlastné náklady. Patrí im za to veľká vďaka. Pravdepodobne sa dobre cítia a milujú folklór,“ podotkla.

Folklórny súbor Hrnčiarka vznikol 19. mája 2000 zásluhou Ľubice Markotánovej, ktorá chcela dať priestor ľudovým tradíciám a kultúre v obci Hrnčiarske Zalužany. Vtedy mal súbor približne 20 členov, polovicu z nich tvorili deti. Jeho hlavnou náplňou bolo oživenie kultúrneho života v obci – programy ku Dňu obce, na Vianoce, fašiangy, dožinky či Deň matiek. Súbor viedla až do roku 2011 s veľkou obetavosťou, láskou k folklóru a nadšením, ktoré dokázala preniesť aj na ostatných. Vďaka nej vznikla silná základňa, na ktorej neskôr mohla stavať jej nasledovníčka Agnesa Markotánová. Tej sa podarilo omladiť kolektív, vniesť do neho rodinnú atmosféru a upevniť medziľudské vzťahy. Založením občianskeho združenia zabezpečila formálne zázemie pre ďalší rozvoj. Zreorganizovala činnosť súboru, rozšírila repertoár o spevácko-tanečné pásma a rozšírila vystúpenia aj do okolitých obcí. Pod jej vedením si súbor zadovážil nové oblečenie s folklórnymi prvkami.

Spevácko-tanečné pásma obmieňajú. „V januári sa dohodneme, muži aj ženy na programe a potom to dávame dokopy, aby to súviselo. Každý rok sa program obmieňa, aby boli nové piesne a nové tance. Niekedy zaradíme aj staršie prvky, podľa toho či sme už niekde vystupovali. Vieme urobiť aj hodinový program,“ podotkla Elena Sélešová, ktorá súbor vedie od roku 2017. Pod jej vedením FS Hrnčiarka pokračuje v nastolenom trende rozvoja – pribudli noví členovia, súbor sa omladil. V súčasnosti má Hrnčiarka 22 aktívnych členov – 14 žien, 8 mužov a dve deti. K stabilnej zostave patrí aj mladý heligonkár Maroš Gombala, ktorý je súčasťou súboru od roku 2017.

Najžiadanejším vystúpením je spevácko – tanečné pásmo, ktoré je vhodné na všetky príležitosti. „Tiež často chodíme na svadby, kde čepčíme nevesty, čím zachovávame túto krásnu ľudovú tradíciu. Pokrokom v našej činnosti je, že sme naše pôsobenie rozšírili na regióny: Gemer, Novohrad, Malohont, dokonca až za ne,“ povedala Sélešová.

Veľký dôraz v súbore kladú aj na materiálne zabezpečenie. Súbor si dokázal z vlastných príjmov, dotácií a projektov zabezpečiť profesionálne mužské a ženské detvianske kroje vrátane krojovej obuvi a detvianskych kožúškov, svadobný kroj pre čepčenie neviest a ženíchov či heligónku naladenú špeciálne pre ženské hlasy súboru.

O kroje súboru sa podľa požiadaviek stará Margaréta Hlbocká. Zameriavajú sa na Podpoľanie, Detvu či Hrochoť. Na spoluprácu s hudobníkmi sú veľmi vďační a preto nepotrebujú vlastné špeciálne hudobné sprievody. Sélešová by sa do budúcnosti rada zamerala na mladú generáciu. Teší sa menším deťom. „Rastie mi aj vnučka, ktorá krásne tancuje aj spieva. Bude mať päť rokov, takže by som aj ju chcela dotiahnuť do súboru. Už len aby sme boli zdraví,“ hovorí. Mladí podľa Sélešovej aj chcú robiť folklór, len nemajú takú vytrvalosť. „Našim snom by bolo vystúpenie na Detvianskych slávnostiach. Tento rok sa nám to nepodarí, ale na budúci rok snáď. Ešte si netrúfame na veľké pódiá, ale na tých menších by sme radi predviedli našu folklórnu činnosť,“ dodala.

Repertoár sa rozšíril na celý kalendárny rok – od fašiangových vystúpení cez májové slávnosti, čepčenia neviest až po vianočné pásma. Hrnčiarka pravidelne vystupuje na obecných a mestských podujatiach, festivaloch, folklórnych slávnostiach a svadbách. V posledných rokoch sa súbor prezentuje nielen v regióne Gemer, Novohrad a Malohont, ale aj za ich hranicami.

„Mojím želaním je, aby sa Hrnčiarke aj naďalej darilo šíriť krásu ľudových tradícií, piesní a tancov medzi ľudí. Verím, že budeme aj naďalej rozdávať radosť, dobrú náladu a pohodu. Osobne ma teší, že medzi nami sú už aj deti, v ktorých vidím našich budúcich nositeľov folklóru,“ uviedla na záver vedúca FS Hrnčiarka Elena Sélešová.

FS Hrnčiarka oslávi jubileum. Folklór ma naučil žiť naplno, hovorí jeho vedúca Elena Sélešová z H. Zalužian

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív FS Hrnčiarka