
Známy kulturista Adam Cibuľa z Hnúšte, päťnásobný majster Európy, nastúpil do výkonu trestu odňatia slobody. Ako pre vobraze.sk uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Uhrovičová, Okresný súd Rimavská Sobota uznal A. C. rozsudkom z apríla minulého roku za vinného zo spáchania prečinu výtržníctva. Súd mu uložil súhrnný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov. Na výkon trestu bol zaradený do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.
Odsúdený sa voči rozsudku odvolal, avšak Krajský súd v Banskej Bystrici jeho odvolanie ešte ten istý rok v novembri zamietol ako nedôvodné.
Po právoplatnosti rozsudku bol Adamovi Cibuľovi nariadený nástup do výkonu trestu. Odsúdený podľa Spurnej následne požiadal o odklad výkonu trestu odňatia slobody. Okresný súd Rimavská Sobota mu podľa krajskej hovorkyne uznesením z 11. marca tohto roku vyhovel a výkon trestu odložil do 19. mája, kedy aj nastúpil do výkonu.
Kulturista Adam Cibuľa za posledné mesiace prešiel zmenou. Z človeka bez práce, domova či rodiny sa stal navrátilec v súťažnom kolotoči. Oženil sa a vďaka relácii V siedmom nebi dostal nové bývanie v Rimavskej Sobote aj prácu. Podmienkou bolo postaviť sa opäť na súťažné pódium. Na európskom šampionáte, ktorý sa konal v Španielsku, sa v máji predstavil v kategórii masters (nad 60 rokov) a obsadil piate miesto.
K celej situácii sa vyjadril aj šéf Fitness klubu v Hnúšti Ivan Demian, ktorý bol dlhé roky pri kulturistových začiatkoch. Podľa jeho slov Cibuľa premárnil mimoriadny talent aj šancu na normálny život. „Nie je to športovec, ktorý by si vážil vlastné úspechy. Všetky medaily a ocenenia dal do záložne,“ povedal pre vobraze.sk Demian. Podľa neho sa celý život všetko točilo okolo financií. „Pokiaľ nedostal peniaze, nebolo z neho nič. Tvrdil, že nebude cvičiť ani reprezentovať. Bolo to aj na začiatku, keď dosahoval úspechy. Pokiaľ sa mu nevyhovelo, robil problémy a to isté je aj teraz,“ uviedol.
Zároveň však priznal, že Cibuľa patril medzi výnimočné talenty slovenskej kulturistiky. „Taký dar od Boha tu sto rokov pred ním nebol a možno ani po ňom nebude. Mal to geneticky dané a predpoklady byť výborným kulturistom mu nemôže nikto uprieť,“ skonštatoval Demian. Ako dodal, Cibuľa podľa neho svoj talent napokon nevyužil správnym spôsobom. „Nielenže to nevedel využiť, on to dokonca zneužil. Ako športovca ho však chválim. Pamätám si, keď prvýkrát prišiel do posilňovne. Drel, to sa mu nedá uprieť. Vrchol má ale za sebou. Mal šancu uchytiť sa, ľudia mu pomohli, mohol pracovať a normálne žiť,“ uzavrel Demian.
Doplnené 3. júna
Ako uviedol tréner Adama Cibuľu, Dušan Ďubek, ide o starú záležitosť, ktorá sa stala ešte v čase, keď bol Cibuľa bezdomovcom. „Vedeli sme o tom, čo sa stalo, a že si trest bude musieť odpykať,“ hovorí Dušan Ďubek.Podľa jeho slov však Cibuľa nastúpil na cestu životnej zmeny a neporušil žiadne pravidlá – ani voči TV JOJ, ani voči Vilo Rozboril, ani voči trénerovi.
„Všetky povinnosti si plnil takmer na sto percent, čo prinieslo aj výsledok. Za necelých šesť mesiacov, vo svojom veku a po 11 rokoch bez cvičenia, dosiahol neskutočný výsledok. Zhodnotili to všetci odborníci zo sveta aj Európy, ktorí tam boli, nie Demjan, ktorý je len formálnym prezidentom klubu a nemá morálne právo vyjadrovať sa k Adamovi Cibuľovi, keď nevie, o čo ide,“ hovorí Dušan Ďubek.Zároveň tlmočil slová Vilo Rozboril, podľa ktorých sa verejnosť všetko dozvie v príbehu, ktorý bude odvysielaný v septembri.
Zdroj: vobraze.sk



