Muža vo Vinici napadli rotvajlery, museli ho operovať v nemocnici

Šesťdesiatnika napadli dva cudzie rotvajlery. Stalo sa tak v pondelok v záhradkárskej oblasti Vinice, v rimavskosobotskej mestskej časti. Muž skončil v nemocnici s vážnymi poraneniami. Prípad vyšetruje polícia.

„K útoku psov na 61-ročného muža došlo po tom, ako psy prešli na susedný pozemok. Podľa doposiaľ zistených informácií poškodeného muža začali psy hrýzť do obidvoch horných končatín, pričom ho strhli na zem,“ priblížila pre vobraze.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Napadnutému mužovi sa podľa hovorkyne podarilo z miesta utiecť na terasu rodinného domu. „Poškodenému spôsobili zranenia, ktorých presnú špecifikáciu zatiaľ nepoznáme, no vyžiadali si operačný zákrok,“ doplnila Kováčiková.

Muž je v nemocnici a podľa susedov vo Vinici bol zachránený rýchlym príchodom záchranárov. Podľa našich informácií mal pretrhnutú tepnu a hrozilo vykrvácanie. Mal mnohopočetné tržné rany a išlo o závažný až kritický stav.

Šéf Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v R. Sobote Rudolf Smriga poukázal na zákony, ktoré musí majiteľ splniť. V prípade nezabezpečenia psov ide o priestupok, ktorým sa v praxi zaoberá správa RVPS, no horšia vec je napadnutie, ktoré vyšetruje už polícia. „Ak to vyšetruje už polícia, isto nám časť prípadu odstúpia na riešenie ďalej v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti,“ ubezpečil Smriga  s tým, že majiteľovi bude hroziť pokuta. „Dôležité je však v takýchto prípadoch dať opatrenia, aby boli psy lepšie zabezpečené, aby sa ľudia v okolí nebáli ísť vonku,“ dodal.
 
Pes v takýchto prípadoch podľa aktuálnej legislatívy býva označený ako nebezpečný. Podotkol, že utratenie psa sa niekedy riešilo kvôli podozreniu na besnotu. „Veľa vecí sa však zmenilo a teraz je dôležité, ak majiteľ preukáže, že pes je vakcinovaný proti besnote,“ uviedol s tým, že posledná besnota v našom okrese bola pred približne ôsmimi rokmi. „V okrese Rimavská Sobota, chválabohu, po tom, ako sme robili orálnu vakcináciu líšok sme besnotu vytlačili na hranicu Ukrajiny a Poľska. Zo zákona je povinnosť, aby bol pes vakcinovaný proti besnote a riadne označený čipom,“ dodal Smriga.

Zdroj: vobraze.sk