Hasiči súťažili na fiľakovskom hrade. Nechýbali ani ženy

Práca s hadicami, prekonávanie tunela, pílenie dreva či transport rebríka v zásahovom oblečení a dýchacom prístroji patrili k disciplínam hasičov, ktorí súťažili počas víkendu na fiľakovskom hrade. Netradičné miesto pritiahlo nielen hasičov, ale aj obdivovateľov práce hasičov. Začínali na dolnom nádvorí hradu a končili až na strednom hrade.

Dobrovoľní aj profesionálni hasiči tak prekonali približne polovicu hradu. Išlo už o 4. ročník súťaže Železný hasič Novohradu. Ako pre vobraze.sk uviedol predseda Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Fiľakova Marian Mesiarik, do súťaže sa zapojilo 30 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov z 15 miest a obcí z celého Slovenska. Cieľom je priblížiť túto prácu záchranárov, ktorí zasahujú tam, odkiaľ iní utekajú. Organizátori si sľubujú, že takéto súťaže prilákajú mladých hasičov k tomuto povolaniu.

4. ročník súťaže Železný hasič Novohradu

Podľa Mesiarika myšlienka vznikla ešte v roku 2016, keďže sa na okolí neorganizovali podobné akcie, tak to skúsili. „Miesto sme vybrali tak, aby bolo atraktívne a nezvyčajné,“ doplnil. Záchranári v súťažili do 30 rokov, nad 30 rokov a aj v kategórii ženy bolo zastúpenie.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album DHZ Fiľakovo