Pálenica na Vyšnej Pokoradzi je známa aj drienkovicou. Spustili novú filtráciu

Pálenica na Vyšnej Pokoradzi sa môže popýšiť tým, že v nej dlhé roky robili aj drienkovicu bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Je v 0,5 litrovej fľaši so stupňovitosťou 53 percent alkoholu ale aj v menšej dačekovej verzii. Posledne mu destilát robili a plnili asi pred dvomi rokmi. Dodávali aj destilát pre špeciálne udalosti RedBulu či pre Bohemia Liqueur. Dodávajú ich tak aj do zahraničia.

Medzi novšie pravidelné produkty patrí napríklad pivný destilát pre remeselný pivovar Franz v Lučenci. „Tieto fľaše pivovice išli aj na Oktoberfest do Mníchova,“ hovorí majiteľ pálenice Rastislav Pavelek z R. Soboty. Niektoré destiláty robievajú každý rok, iné podľa dostupnosti ovocia. Spoločnosť Pálenica Vyšná Pokoradz funguje ako pestovateľská pálenica vo veľmi vysokej kvalite a od ostatných sa odlišuje využívaním technológie liehovaru na destiláty.

„Používame tú istú technológiu, ktorá je schválená aj pre liehovar. Na tej istej technológii robíme aj pre pestovateľov. Máme špeciálnu trojstupňovú kolónu pre liehovarnícke závody. Takýto liehovar na destiláty je jediný v okrese Rimavská Sobota,“ zdôraznil Pavelek s tým, že takéto pálenie zabezpečuje vyššiu kvalitu a odburáva všetky možné škodliviny, ktoré z pestovateľskej pálenice zostávajú.

Systém je kontrolovaný chladičom s digitálnym meraním a kvalitu pozitívnym smerom ovplyvňuje aj nová švédska filtrácia, ktorá tiež lepšie eliminuje škodliviny. „Robili sme generálku práve spomínaných chladičov. Už sme však otvorení a fungujeme v plnej prevádzke,“ podotkol Pavelek, ktorý je majiteľom pálenice približne tridsať rokov.

Na Vyšnej Pokoradzi, v rimavskosobotskej mestskej časti, majú aj ďalší produkt, ríbezľový destilát. Ako Pavelek avizuje, takéto darčekové a reklamné balenia sú pripravení vyrobiť aj pre ďalších zákazníkov, ktorí chcú svojich klientov alebo priateľov potešiť a uctiť si ich kvalitným alkoholom. Koniec roka je ideálnou príležitosťou.

„Vieme tu vypáliť kvalitnú pálenku, dáme ju zákazníkom do fliaš, ktoré si vyberú aj s peknými etiketami. Plnenie prebieha na profesionálnych strojoch,“ povedal a dodal, že na požiadanie vedia po vypálení použiť aj ulrazvuk, ktorý dodá aj čerstvej pálenke vlastnosti staršej a odležanejšej.

„Liehovar má celoročnú prevádzku. Ceny máme podobné ako inde, len v tejto kvalite to v širokom okolí nikto v okolitých okresoch neurobí,“ zdôraznil. Pri pálení sa kúri drevom, no ak možnosť priniesť si drevo nemá, tak k v pálenici majú k dispozícii aj pelety. Pálenicu nájdete na konci mestskej časti smerom na Kamenného Janka a prírodnú rezerváciu Pokoradzké jazierka.

Kontakt :
Pestovateľská pálenica
Vyšná Pokoradz, Rimavská Sobota
Tel.: 0903554210, 0475634567

Zdroj: PR-článok, Pálenica Pokoradz s.r.o.