Gemerská pálenica v R. Sobote má viacero víťazných destilátov

Zľava: šéfpálenčiar Juraj Antalík a Ján Beňuš predseda organizačného výboru súťaže Novohradsko-gemerský štamperlík

Vypáliť ovocný destilát tak kvalitne, aby spĺňal aj náročné kritériá odbornej poroty, je náročný proces. Aby dosahoval tie najjemnejšie chute, sú potrebné neoceniteľné vedomosti, samotný kvas, jeho príprava i v neposlednom rade kvalitná pálenica. V Gemerskej pálenici v Rimavskej Sobote zhodnocujú všetky tieto skúsenosti a so svojimi produktmi dosahujú veľmi dobré výsledky.

Gemerská pálenica získala viaceré ocenenenia destilátov výbornej kvality. Jej pracovníci si pripísali na svoje konto niektoré aj uplynulý týždeň. V Trenčíne boli ohodnotení viacerými zlatými diplomami v kategóriách slivovica, hruškovica, jablkovica či hruškovica. Na Veľtrhu záhradkárov v jednom prípade porota ohodnotila ich hroznovicu z roku 2021 ako za destilát Víťaza odrody.

„Bola to jedna z najprestížnejších súťaží na Slovensku,“ zdôraznil páleničiar Ján Beňuš. Jeho úlohou v tomto prípade bolo spraviť najlepší destilát, aby sa mohli v pálenici čím pochváliť. „Naši zákazníci sa potom tiež môžu odprezevotovať tým, že pálili u tých najlepších,“ dodal Beňuš, ktorému výrazne pomáha šéfpálenčiar Juraj Antalík. Ten v Gemerskej pálenici pôsobí od jej založenia v roku 2018. Kvalitnou pálenkou z Gemerskej pálenice sa môže pochváliť aj jej majiteľ Milan Podhora, ktorý v roku 2022 získal zlatý diplom za ríbezľovicu či slivovicu z odrody duranzia. V obidvoch vzorkách sa porota zhodla na 42 bodoch z päťdesiatich, čo predstavuje destilát výbornej kvality.

V Gemerskej pálenici na Školskej ulici v R. Sobote pália v dvoch kvalitných medených kotloch a vedia prijať objednávku už od sto litrov kvasu. „Radi ľudom poradíme, ako a kedy majú pripraviť svoj kvas. Máme aj prípady, keď k nám zákazníci kvas prinesú skôr a pomôžeme im ho dosledovať, aby bol vypálený v tom najlepšom čase. Aj tieto súťaže majú edukačný charakter, aby vedeli, ako majú pristupovať k čo najkvalitnejším produktom,“ priblížil Juraj Antalík. Jednou z malých vymožeností u nich je to, že kvas zákazník prinesie k nim a nemusí ho skladať z vozíka. Po jeho kontrole ho hneď vieme natiahnuť do kotla a zákazník má o starosť menej. Počas pálenia môže u nás počkať alebo dohliadať na proces pálenia,“ hovorí.

Cena za liter nariedenej pálenky v prípade 52 percentnej slivovice je 8,50 eura.

Pracovníci Gemerskej pálenice v týchto dňoch zorganizovali už druhý ročník Novohradsko-gemerského štamperlíka. Išlo o odbornú degustáciu s vyše 320 vzorkami z viac ako dvadsiatich druhov ovocia. Porotcovia hodnotili destiláty anonymne a mali čo robiť.

„Naša Gemerská pálenica tu mala tiež svoje zastúpenie. Veľmi radi porovnáme naše prodkuty, produkty u nás vypálené aj s ostatnými. Prihlásiť sa môže hocikto,“ hovorí predseda organizačného výboru Ján Beňuš z Gemerskej pálenice. Prezentuje sa tým kultúra výroby a konzumácie ovocných destilátov, zvyšuje sa súťaživosť aj ich kvalita. Ako dodáva, po úspešnom minulom ročníku sa stretli aj s veľmi príjemnou tohtoročnou odozvou u majiteľov destilátov.

Verejnosť sa bude môcť tiež zúčastniť katalógovej ochutnávky, ktorá by mala byť na jesennom jarmoku v R. Sobote. Tam má dôjsť aj k vyhláseniu výsledkov druhého ročníka Novohradsko-gemerského štamperlíka..

„Množstvo vzoriek svedčí o záujme verejnosti o takéto súťaže. Minulý rok sa im súťaž zapáčila, čo nás veľmi teší tiež,“ hovorí a dáva, že verejnosť sa bude môcť tiež zúčastniť katalógovej ochutnávky, ktorá by mala byť na jesennom jarmoku v R. Sobote. Tam má dôjsť aj k vyhláseniu výsledkov. Takéto podujatia podľa páleničiara Beňuša pôsobia osvetovo a motivačne aj na pestovateľov, ktorí sa snažia priniesť do Gemerskej pálenice čo najkvalitnejší kvas, aby aj oni mohli súťažiť o najkvalitnejší destilát. „Treba však dodržať niekoľko pravidiel, o ktorých v našej pálenici majiteľov informujeme dopredu, aby dosiahli čo najvyššiu výdatnosť i kvalitu pálenky. Z roka na rok sú potom lepší a my rastieme spolu s nimi,“ podotkol Beňuš.

„Hlavným cieľom tohto podujatia je vytvoriť tradíciu vrcholovej súťaže, ktorá sa bude opakovať každoročne a pod záštitou Slovenského Rádu rytierov destilátov dokáže odborne vyhodnotiť výsledky práce pestovateľov aj pestovateľských páleníc, prostredníctvom hodnotenia kvality destilátov,“ hororí Beňuš, ktorý je tiež degustátorom senzorického hodnotenia alkoholických nápojov.
Viac informácií nájdete aj na stránke gemerskapalenica.sk

Prevádzka Gemerská pálenica 
Školská 5708 (bývalý areál STS) 
979 01 Rimavská Sobota

Možnosť objednávania na tel. čísle +421 (0) 907 856 459, 0917929901

alebo mailom gemerskapalenica@gmail.com

Zdroj: PR-článok. Gemerská pálenica Rimavská Sobota