Nové pracovné miesta na Gemeri a zapojenie stredných a vysokých škôl má priniesť spolupráca CSM Industy Tisovec a fínskej zbrojovky Patria. Spolu sa uchádzajú o dva megatendre na modernizáciu armády SR. Ide o dodanie 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8 x 8 a 152 pásových bojových obrnených vozidiel v hodnote 2 miliárd eur. Výrobcovia osemkoliek majú odovzdať ponuky do konca tohto roka a najneskôr v marci spoznáme víťaza. V prípade úspechu by mohla byť zabezpečená práca pre región Tisovca na najbližších 20 rokov. Podľa rezortu obrany dostali už vyjadrenia z viacerých krajín, ktoré majú tiež záujem.
Zástupcovia spoločností nedávno spolu navštívili aj stredné odborné školy. Jednou z nich bola nedávno SOŠka v Revúcej. Podľa šéfa CSM Industry Tomáša Maroša z ich pohľadu, ako aj pohľadu sesterských (bývalých ZŤS) firiem v regióne je potrebné viac obrábačov kovov, zváračov, zámočníkov, elektromechanikov, automechanikov – tradičných strojárskych profesií.
Ako ďalej uvádza, stále čelíme rovnakým výzvam NRO regiónu, kde mestá ako Rimavská Sobota, Hnúšťa, Hriňová, Revúca alebo náš Tisovec čelí 20 percentnej nezamestnanosti, mestá a dediny zaznamenávajú vyľudňovanie pre nedostatok pracovných miest, ale taktiež nedostatok kvalifikovaných ľudí z oblasti strojárstva pre tieto firmy.
Práve na tie miesta sa preto v CSM Industry chcú sústrediť a s novými projektami chcú pozdvihnúť tento región. „V to veríme a to je naša primárna úloha,“ povedal pri návšteve SOŠ Alexander Horváth, riaditeľ Defence v CSM Industry. Práve zapojenie stredných odborných škôl je podľa neho budúcnosť pre región. „Ak budú rodiny vidieť, že deti po vyučení sa majú kde zamestnať a zároveň môžu spoznať svet, nemusia sa odsťahovať za prácou do Bratislavy alebo za hranice Slovenska, zostanú žiť a pracovať napríklad v Tisovci. Ak budú lukratívne a dobré pozície pre miestnych obyvateľov, načo by sa sťahovali preč. Treba začať propagovať tento región, strojárske firmy z okolia by mali propagovať viac svoje možnosti a spolupracovať s miestnymi školami na duálnom vzdelávaní,“ dodal Horváth.
„ Aktuálne pripravujeme výrobné technológie a skúmame možnosti čo najefektívnejšieho postupu, sme radi, že môžeme spoločne s fínskou Patriou vykročiť na novú cestu, ktorá môže priniesť nielen nové príležitosti pre región s vysokou nezamestnanosťou ale pozdvihnúť aj celý región“ potvrdil šéf CSM Industry Tomáš Maroš s tým, že v prípade úspechu by boli schopní pribrať stovku pracovníkov a ďalšie stovky ľudí by sa zamestnali u dodávateľov a subdodávateľov.
„Radi by sme prispeli k rozvoju strojárskeho a obranného priemyslu na Slovensku, ktorý má v tejto krajine dlhoročnú tradíciu. Chceme hľadať spoločné príležitosti a podporiť tento segment našimi skúsenosťami a inováciami,“ uviedol prezident Land business unit spoločnosti Patria Jussi Järvinen. Podľa generálneho riaditeľa CSM Industry Tomáša Maroša prinesie spolupráca s fínskou spoločnosťou pre región s vysokou nezamestnanosťou nové príležitosti i rozvoj zručností pre budúce generácie. „CSM reprezentuje tradičný slovenský strojársky priemysel od roku 1967 a partnerstvo s Patriou prináša kombináciu tradičných skúseností a nového technologického pokroku z Fínska,“ doplnil Maroš. Záujem fínskej strany podľa neho potvrdzuje aj návšteva v Akadémii Ozbrojených Síl v Liptovskom Mikuláši.
CSM Tisovec a Patria podpísali Memorandum o porozumení. Súvisí s tendrom na dodávku bojových obrnených vozidiel