Zomrel posledný žijúci partizán z V. Teriakoviec

Zomrel Jozef Špitál z Veľkých Teriakoviec

Vo veku nedožitých 100 rokov zomrel posledný žijúci partizán z Veľkých Teriakoviec. Zúčastnil sa oslobodzovacích bojov na Slovensku a priamo aj SNP. Informáciu pre vobraze.sk potvrdili včera rodinní príslušníci. Zomrel doma.

Patril k výsadkárom 2. československej paradesantnej brigády Ludvíka Svobodu. Minulý rok mu pri príležitosti jubilea odovzdali „Pamětní odznak“ k 75. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie. Odznak mu udelili „Červené barety“ z Prostějova, v spolupráci s Klubom vojenských výsadkárov Martin-Vrútky. Pri odovzdaní v domácom prostredí bol aj zástupca MO SR plukovník, duchovný Marian Bodolló. Svojho času, pred nástupom do Ozbrojených síl SR vykonával modlitby aj vo Veľkých Teriakovciach či okolí.

Úprimnú sústrasť celej rodine vyslovil aj Štefan Baláž. Podľa jeho slov ide dnes o 14.00 hodine na pohreb. „Vlani nám zomrela najstaršia členka SZPB pani Boľfíková, ktorá sa dožila 102 rokov a Jozef Špitál by bol mal stovku,“ priblížil so zármutkom Baláž, ktorý je predsedom Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Rimavskej Sobote. Jozef Špitál mal veľa vyznamenaní. „Obdržal vyznamenania od SZPZ, od toho najnižšieho, až po to najvyššie. Aj tento piatok mal dostať ocenenie. Žiaľ, preberie ho syn,“ dodal Baláž. Jozef Špitál pôsobil dlhé roky od základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vo Veľkých Teriakovciach, kde bol predseda dlhé roky, až po oblastný výbor, ústrednú radu, predsedníctvo aj plénum.

Zdroj:vobraze.sk