Na sídlisko v R. Sobote už vo februári zavítal bocian. Je chránený, no netreba ho prikrmovať

bocian na Rožňavskej ulici

Na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote sa v prvej polovici februára objavil bocian. Je všeobecne známe, že na zimu sa tieto ušlachtilé vtáky sťahujú do teplejších krajín a na jar znovu prilietajú. Dlhú dobu tak boli symbolom jari a príchodu teplejšieho počasia. Obyvateľov tak prítomnosť bociana v zimnom období vzbudzuje pozornosť a obavu, či tu prežije aj v zime. Ako pre vobraze.sk uviedol zoológ ŠOP SR Csaba Balázs, pokiaľ nie je zranený, tak ide už o čoraz bežnejší jav, že niektoré jedince tu ostávajú zimovať.

Podľa jeho slov sa častokrát stretávajú s tým, že im ľudia nahlasujú bociany, ktoré vidia v našom regióne. „Klíma sa otepľuje a keď majú dostatok potravy, tak tu ostanú. Na Slovensku to už nie je nič výnimočné,“ vysvetlil.
Bocian sa živí podobne ako volavka. Dokáže si uloviť mláďatá zajačika, bažanta, hlodavce či chorobáky. „Vedia sa prispôsobiť,“ hovorí Balázs a upozorňuje, že ich netreba prikrmovať a ani lákať na sídliská. Tam sa môžu stať dôverčivými voči ľuďom a ľahkou korisťou väčších psov. Viacero bocianov sme v týchto dňoch videli aj na poli pri cykloceste smerom na Rimavské Janovce.

bocian na sídlisku

Bocian biely (Ciconia ciconia) je chránený druh živočícha európskeho významu. Bocian sídliaci na streche domu bol považovaný za ochrancu šťastia v ňom a vraj nosili deti. Na Slovensko prilietajú bociany biele z Afriky v druhej polovici marca a ich prílet znamená definitívny príchod jari. Po zhruba piatich mesiacoch sa začínajú zhromažďovať pred každoročnou púťou do Afriky.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Štefan Maksi