Na cykloceste pri R. Sobote rastie invázna rastlina. Spôsobuje alergické reakcie. Jej výskyt by mala nahlasovať aj verejnosť

Údržba zelene okolo cyklocesty medzi Rimavskou Sobotu a Poltárom si bude vyžadovať komplikovanejšiu starostlivosť. Popri asfaltovej krajnici začala rásť invázna rastlina ambrózia. Je silným *peľovým alergénom a reaguje na ňu veľké percento alergikov. Má žlté kvety, ktoré kvitnú v auguste. Reakciu na koži môže vyvolávať aj samotný dotyk. „Existujú druhy invázne stanovené národnou legislatívou, ale sú aj také, ktoré vzbudzujú obavy Európskej únie a práve ambrózia je jedným z týchto druhov,“ uviedla pre vobraze.sk riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová.

*Vysvetlila, že ide o dôvod narúšania prírodných ekosystémov, invázne rastliny vytláčajú naše pôvodné druhy rastlín a homogenizujú spoločenstvá. Ako doplnila, aj v tejto súvislosti boli požiadaní, aby preverili možnosti a rozsah aplikácie chemického ošetrenia. „V kontakte s cyklotrasou sa totiž vyskytujú aj chránené biotopy, mokrade,“ doplnila riaditeľka. V praxi sa tak budú niektoré úseky postrekovať, niektoré sa vynechajú. Ambróziu sme miestami videli rásť od začiatku cyklocesty na približne siedmich kilometroch od Rimavskej Soboty.

O údržbu cyklocesty a kosenie sa stará Banskobystrická regionálna správa ciest. „Úrad životného prostredia už vydal rozhodnutie, kde sú zadefinované úseky, na ktoré môže byť použitý postrek a kde nie,“ priblížila manažérka pre komunikáciu BBRSC Martina Straková. Poznamenala, že všetky práce na údržbe cyklotrasy budú vykonávané na základe objednávok BBSK v nadväznosti na rozhodnutie spomínaného úradu.

Podľa informácií z odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Rimavskej Sobote je zoznam inváznych rastlín oveľa širší, verejnosť by k nim mala pristupovať so zvýšenou pozornosťou a ich výskyt nahlasovať samosprávam. „Informovali sme o tom na jar starostov, vedia svoje práva a majú zo zákona stanovené povinnosti pri šírení inváznych rastlín,“ povedal pre vobraze.sk vedúci odboru Vladimír Šándor.

O ambrózii na cykloceste neďaleko Rimavskej Soboty vedia. Ako doplnil, zatiaľ im však z iných lokalít oficiálne neboli rastliny invázneho charakteru nahlásené, čo však neznamená, že inde nerastú. 

„Niektoré obce už zverejnili oznamy s inváznymi rastlinami pre občanov, takýchto rastlín býva už viac. Je ich už mnoho by som povedal,“ upozorňuje Šándor.

Cyklocesta medzi R. Sobotu a Poltárom má približne 30 kilometrov, prechádza katastrami viacerých obcí a aj pomedzi lesnaté časti, ktoré v lete vytvárajú príjemnejšiu klímu. Cyklotrasa bola oficiálne spustená do užívania začiatkom mája tento rok.  

*Aktualizované 5.augusta. V texte bolo zdôraznenie, že ambrózia je peľový alergén a len môže spôsobovať problémy na koži. Vysvetlený bol aj dôvod narúšania prírodných ekosystémov.

Zdroj: vobraze.sk