Evakuovaní byvatelia obce Figa sa do zatopených domov vrátili. Dúfajú, že sa situácia nezopakuje

Po júnových záplavách v okrese Rimavská Sobota sa evakuovaní ľudia vrátili do domovov. Udialo sa tak vo Fige, ktorá partila medzi viac ako desať zatopených obcí prívalovou vlnou. Ľudia boli sústredení v materskej škole, kde strávili približne dva týždne v náhradnom ubytovaní. Takúto možnosť využilo asi 14 obyvateľov, zvyšní ľudia z postihnutých domov bývali u rodín. Informáciu pre vobraze.sk potvrdil starosta obce Figa Norbert Máté.
Podľa jeho slov sa aj naďalej zaoberajú zaplavenými studňami, ktoré museli vyplachovať a ešte stále nemajú potrební výsledky kvality vody. V obci podľa jeho slov vodu zo studní využívajú len ako úžitkovú kvôli prekročeným hodnotám dušičnanov či nitrátov.

„Zatopených sme mali minimálne 15 obývaných domácností a viaceré priľahlé budovy, pivnice či garáže. Všetko bolo treba poriadne vydezinfikovať. Situácia je teraz už lepšia. Občania nám poskytli ošatenie či drogériu. Aj teraz nám ešte ponúkajú nábytok a všetko sa zíde. Blato bolo z domov vynosené, aj z nádvorí. Bolo tam toho dosť. Blato prišlo z celého kopca. Ľudia utekali z domu, bez vecí, bez liekov. Elektrika bola zapojená a bolo to dosť nebezpečné,“ priblížil situáciu po záplavách starosta.
„Dúfame, že sa to nebude opakovať, lebo po takom teple, aké znovu máme, môže nastať opäť taká búrka, alebo aj väčšia,“ hovorí a spomenul, že podobná situácia bola vo Fige pred asi 45 rokmi, nebola však až tak vážna.

Škody na majetku spôsobil intenzívny dážď a búrka. Došlo k zaplaveniu rodinných domov, záhrad, miestnych prístupových komunikácii a studní s pitnou vodou. V deviatich obciach Bátka, Belín, Pavlovce, Sútor, Valice, Hajnáčka, Gemerské Dechtáre, Uzovská Panica, Radnovce bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity ešte 23. júna a v obciach Barca, Figa a Radnovce bola vyhlásená mimoriadna situácia dodatočne v ranných hodinách. Situácia sa mesiac po udalosti postupne vracia do normálu a vo väčšine obcí bol odvolaný najvyšší povodňový stupeň a podobne aj druhý povodňový stupeň. Podľa informácií z krízového riadenia okresného úradu Rimavská Sobota došlo ku kontaminácii studní a voda v obciach Barca, Figa a Radnovce sa stala nepitnou. Bolo zahájené núdzové zásobovanie nakoľko uvedené obce nedisponujú verejným vodovom.

Situácia bola vážna aj v Bátke, kde voda s blatom vyplavilo celý byt. Voda vyrazila dvere na bytovke a vyplavila celý byt. Muž zachraňoval vlastné deti a utekali na poschodie. Voda vyteka oknami. V Pavlovciach voda zatopila takmer celú obec.

Voda s blatom tiekla zo svahov. V Pavlovciach došlo k úrazu. Obce vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity + foto a video

Zdroj: vobraze.sk, archív obec Figa a Bátka