Zdravotná sestra Martina pracuje na transfuziologickom oddelení. S darcami má veľmi dobrý vzťah

Zdravotnou sestrou je už takmer 30 rokov, pôsobí milo a zhovorčivo. Dbá na každý odber a jej úlohou je dohliadať aj na zdravotný stav darcov. Na pracovisku najčastejšie preto odznievajú otázky: Dobre sa cítite? Netočí sa vám hlava? Martina Müllerová pracuje na transfuziologickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici približne štyri roky. Na bezpríspevkových darcoch oceňuje trpezlivosť, ochotu pomôcť i pokoru. „Baví ma kontakt s darcami. S viacerými sme si veľmi dobre sadli. Lepšie sa aj nám potom robí,“ povedala pre vobraze.sk Martina Müllerová, ktorá je s prácou v nemocnici spokojná a na transfuziológiu sa dostala, keď kolegyňa išla do dôchodku. Ako priblížila, všade je veľká zodpovednosť sestier, len v prípade transfuziológie je to obzvlášť špecifické a ukazuje na číslo krvnej konzervy. „Musíte byť veľmi sústredení na prácu, evidenciu a zároveň sa venovať darcom. Aj keď robím odber, jedným okom sledujem ďalších v kresle,“ hovorí a dodáva, že má rada darcov, ktorí prichádzajú so staršími príhodami. V kresle sa striedajú darcovia, ktorí majú pred sebou svoj prvý odber, i viac ako sto odberov.

Obzvlášť si Müllerová cení darcov s príbehom a nevyspytateľným osudom. „Chodí k nám napríklad jeden darca, ktorý má od úrazu len jednu ruku, aj z tej vždy ochotne daruje to najvzácnejšie, čo má. Veľmi pekne so mnou spolupracoval. Bol ochotný vydržať a daroval krv za každú cenu s takou pokorou, že stále som mala slzy na krajíčku, keď on prišiel. Vždy som povedala, že toto je hrdina a povedala som to aj pred všetkými,“ zdôraznila Müllerová. Veľmi ju potešil napríklad aj prípad, keď si mamička povedala, že keď dostala pri pôrode krv, tak ju po rokoch prišla „vrátiť“ a stala sa tak darkyňou.

„Máme celkom dobré vzťahy s darcami. Aj keď im telefonujem, tak to neberú ako otravovanie, ale na výzvy, keď chýba krvná skupina, radi prídu. Sú ochotní dať si na bok aj tie svoje povinnosti v práci, súkromí a prídu,“ priblížila Müllerová. Spomenula, že všetkých berú, ako rodinu, no s niektorými majú aj nadštandardné vzťahy. „Nesťažujú sa, ak aj musia viac čakať, keď som tu náhodou sama. Je veľmi dôležité, že sú trpezliví. Som im vďačná. Koľkokrát by mi aj pomohli, ale to sa nedá,“ hovorí s úsmevom. Medzi darcami sú aj zdravotníci. „Veľmi radi reagujú na výzvy,“ podotkla Müllerová.

Zľava: darca Ľubomír Klimo s viac ako 100 odbermi a Martina Müllerová

Počas štyroch rokov na tomto oddelení vážnejší kolaps nezažila. Ubezpečila však, že v takýchto prípadoch vedia čo majú robiť. Nápis na dverách – vstup so žuvačkou zakázaný má podľa Müllerovej veľké opodstatnenie. „Je to nebezpečné, ak by náhodou došlo ku kolapsu a žuvačka náhodou zapadne,“ zdôraznila.

Martina Müllerová robila v nemocnici aj na gynekologickom oddelení či na pôrodnici. Chvíľu bola aj dokumentačnou sestrou, no ako tvrdí, viac ju baví prax. Skúsenosti má aj s terapiami na protialkoholickom oddelení. „Mám aj špecializáciu na psychiatriu,“ dodala.  Počas tejto práce jej veľa času na koníčky popri deťoch nezostáva. Venuje sa zdravému stravovaniu i prírodným produktom. S manželom rok strávila v USA, keďže je profesionálny vojak. Je ním Richard Müller, ľadový medveď, o ktorom sme písali.

Dnes si pripomíname Svetový deň darcov krvi, ktorá vracia nádej a život miliónom ľudí. „Mali sme už odbery, pri ktorých darcovia dostávajú darčeky. Tešia sa síce aj maličkostiam, ale snažíme sa, aby to bolo aj niečo väčšie,“ priblížila Mullerová, podľa ktorej sú darcovia krvi málo vyzdvihovaní v spoločnosti. V nemocnici pravidelne organizujú kampane zamerané na darovanie krvi, ako je Valentínska kvapka krvi, Mikulášska, Študentská a aj v spolupráci so Slovenským Červeným krížom.

Krv môžu darcovia krvi darovať v pondelok, utorok od 7.00 do 10.00 hod. a v piatok od 7.00 do 11.00 hod.  

Zdroj: vobraze.sk