Václav pracuje ako klinický fyzik v rimavskosobotskej nemocnici. Behá maratóny i dlhšie horské trate

Václav Bednář z obce Tomášovce v okrese Rimavská Sobota pracuje ako klinický fyzik už bezmála 20 rokov. V tunajšej nemocnici je odborným zástupcom pre radiačnú ochranu a na starosti má aj plánovanie liečby externou rádioterapiou. Skúsenosti má aj z nemocnice Bory, kde pomáhal pri budovaní pracoviska rádioterapie. Ako tvrdí, efektívnou aplikáciou liečebných metód do značnej miery dokáže ovplyvniť komplexný účinok liečby pacienta. Náročnú prácu ventiluje behaním maratónov, rád si zabehne však aj do práce.

Bednář študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave, neskôr získal špecializáciu v odbore klinická fyzika. Je úspešným riešiteľom medzinárodnej súťaže Radiotherapy plan competention. Práve v nej vypracoval najlepší  3D CRT plán optimalizovaný fyzikom a nie počítačom.

Na pôsobenie v bratislavskej nemocnici Bory spomína v dobrom. ,,Stavala sa tam nová rádioterapia, tak som tam robil poradcu pri špecifikáciách a rozbiehaní,“ hovorí pre vobraze.sk Václav Bednář (42), ktorý je vo svojom fachu odborník a tvorí si už aj vlastné algoritmy. V roku 2020 Bednář sprevádzkoval v rimavskosobotskej nemocnici nový lineárny urýchľovač a nainštalovaný systém dodnes vylepšuje. V práci ho podľa jeho slov najviac teší, že má možnosť ľuďom pomôcť, aj keď nie vždy sa to dá. ,,V súčasnej rádioterapii sa už výrazne nezlepšujú liečebné výsledky, ale dajú sa znížiť prípadné komplikácie, čo je tiež veľmi podstatné,“ dodáva. Bednář sa vo výbere povolania rozhodol ísť v otcových šľapajách, ktorý tiež pôsobil ako klinický fyzik na radiačnej onkológii v Rimavskej Sobote.

Pri svojej práci sa snaží vždy hľadať optimálne riešenia. ,,Je nutné ožiariť to, čo treba, a zároveň šetriť jednotlivé orgány. Niekedy je potrebné si vybrať, čo ušetriť viac a čo menej. Vždy je to niečo na úkor niečoho, preto je potrebné hľadať optimum, aby liečba mala čo najlepší efekt,“ priblížil úskalia svojej práce Bednář.

Ak by sa nevenoval terajšiemu povolaniu, tak by to bolo určite niečo s elektrotechnikou. V nemocnici o ňom kolegovia hovoria, že je dušou pracoviska. Popri práci zachraňuje aj pokazenú a staršiu elektroniku, ku ktorej má vzťah. Pracoval aj ako vývojár. Niektoré jeho prístroje sú dodnes využívané v praxi. Napríklad Ústav radiačnej ochrany doteraz pracuje s jeho vodným fantómom. „Zkonštruoval a naprogramoval som ho pred vyše pätnástimi rokmi a od tej doby ho vozia po celom Slovenku. Stal sa tak akýmsi štandardom a používa sa pri kontrolách, že lineárne urýchľovače či terapeutické röntgeny vyhovujú požiadavkám legislatívy,“ vysvetlil.

Voľný čas rád venuje svojej manželke, deťom a športu. Ako sám hovorí, miluje pohyb a v záľube má niekoľko športových aktivít. ,,K behaniu som sa dostal z turistiky, pretože na tú som už nemal dostatok času a behať sa dá aj po nociach,“ povedal. Neostalo však len pri sólovom behu. Neskôr svoju záľubu povýšil a zúčastnil sa na polmaratóne a napokon aj maratónoch. Zabehol aj horský ultramaratón pre jednotlivcov na Slovensku, ktorého limit je 24 hodín. Absolvoval minulý rok a hodlá si ho zopakovať.

„Pri behu hrebeňom Nízkych Tatier som dorazil do cieľa v časovom limite. Štartovalo sa o šiestej ráno a do cieľa som dobehol ešte pred polnocou, čiže mi to trvalo sedemnásť a pol hodín,“ poznamenal spokojne Bednář, ktorý má za sebou už aj Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, či beh na Kráľovu hoľu. Keď mu to situácia dovolí, si rád zabehne, kde sa dá. Krásne cestičky si vie nájsť po celom Slovensku, či už v horách počas dovolenky, alebo využije voľný večer pri pracovnej ceste. Prípadne si aspoň zabehne lesom do práce či z práce. Hoci by sa niekomu mohol zdať beh cez les nebezpečný, Bednář si ho užíva. Samozrejme, niekedy sa stretu s divou zverou nevyhne, no v takom prípade sa snaží nerušiť a verí, že príroda sa mu oplatí rovnakou mierou.

V obľube má aj cyklistiku, turistiku a plávanie. ,,Posledné dva roky si chodím zaplávať na Teplý Vrch. Robím to tak v lete, či v zime v rámci otužovania, nech je sranda,“ dodáva s úsmevom Bednář. Popri športových aktivitách sa rád venuje aj pestovaniu vlastnej úrody vo svojej záhrade rodinného domu, ktorý si svojpomocne zrekonštruoval.

Čerstvý vzduch a dostatok pohybu dopraje aj svojim dvom deťom. Vysedávanie na gauči u nich doma nehrozí, a napokon im na to ani neostáva čas. ,,Televízor síce máme, ale sledujeme ho minimálne. Deti si ho popri svojich aktivitách stihnú pozrieť tak raz do týždňa, ja možno raz do roka a manželka sleduje televíziu popri žehlení,“ prezradil o manželke, ktorá je ekonómka robí v Rimavskej Sobote. Podľa jeho slov má radšej audioknihy, pri ktorých má človek voľné ruky a môže niečo majstrovať.

Zdroj: vobraze.sk, Foto: archiv Vašek Bednář