Edita Vyletelová, rodená Soboťanka, je uznávanou odborníčkou v oblasti detského lekárstva. Počas svojej kariéry pôsobila na rôznych oddeleniach nemocnice v Rimavskej Sobote a neskôr ako primárka na detskom oddelení v Prírodných jódových kúpeľoch Číž. Od roku 2015 pracuje ako obvodná lekárka v Bátke a Veľkom Blhu. Jej neúnavnú prácu sprevádza pokora a úcta ku každému pacientovi. Za svoj dlhoročný profesionálny prístup jej bolo udelené čestné uznanie.
Svoju cestu k medicíne započala už v detstve, najmä po vzore svojej matky, dobrovoľnej sestričky, ktorá s nasadením pomáhala v miestnej nemocnici. „Bolo také nezištné, keď mama išla pomáhať do nemocnice alebo na podujatie. To považujem za prvý moment môjho záujmu o túto profesiu. Okrem toho, doma som vždy obdivovala biely plášť a aj čiapku s červeným krížom, aká sa vtedy nosila,” spomína pre vobraze.sk Edita Vyletelová na detské časy. Tento sen sa postupne menil na skutočnosť. Po strednej škole študovala na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde ju najviac oslovil odbor infektológie.
Po absolvovaní štúdia začala Edita Vyletelová pracovať na infekčnom oddelení v nemocnici v Rimavskej Sobote. Práve tu sa začal formovať jej vzťah k pediatrii, ktorá sa postupne stala jej hlavným odborným zameraním. „Infekčné oddelenie tu fungovalo pre deti aj dospelých, a tak som sa čiastočne stala aj detskou lekárkou,” vysvetľuje. Práca ju neskôr priviedla do Prírodných jódových kúpeľov Číž, kde pôsobila ako primárka detského oddelenia. Od roku 2015 pracuje v zdravotnom stredisku Bátka a Veľký Blh. V súčasnosti je to najväčší obvod. Na poste obvodnej pediatričky tu poskytuje starostlivosť aj deťom z rómskej komunity.
Vyletelová vníma svoju prácu ako výzvu, ktorá si žiada osobitý ale najmä ľudský prístup. „Je tu prevaha pacientov z rómskej komunity, pričom venovať sa im vyžaduje veľkú pozornosť,“ uvádza. Medzi najdôležitejšie zásady patrí podľa nej dodržiavanie hygieny, čo je kľúčové pri znižovaní chorobnosti v týchto komunitách. Napriek náročnostiam a výzvam sa jej darí s pacientmi udržiavať blízky kontakt. Inak tomu nebolo ani počas pandémie COVID-19. „Aj za existencie telemedicíny som sa stretávala s pacientmi, návštevnosť u nás nebola ovplyvnená. Kontakt s deťmi ostal a bol dôležitý,“ zdôrazňuje.
Za dlhoročnú prácu v oblasti starostlivosti o ľudí z rómskej komunity a ‚mravenčiu prácu‘, akou ju sama nazvala, nedávno získala Edita Vyletelová čestné uznanie Priateľ Rómov. Ocenená bola Národnou organizáciou Opre Roma Slovensko počas pietnej spomienky na obete Rómskeho holokaustu, 2. augusta 2024. „Moje ocenenie bolo naozaj dojímavé, no ešte väčšmi, ako samotná cena ma dojalo, že som ju obdržala práve pri tak vážnej a dôstojnej udalosti. Veľmi si to vážim,“ hovorí s pokorou. Vyletelová aj naďalej pracuje s veľkým nasadením a pokračuje v poslaní, ktoré vníma nielen ako svoju profesiu, ale aj ako životnú misiu.
Vo voľnom čase sa pracovné vyťaženie snaží kompenzovať aktívnym oddychom. „Svoje voľné chvíle trávim hlavne s rodinou, s vnúčatami. A písomnostiam, ktoré si sociálna práca vyžaduje, sa venujem v noci,“ prezrádza. Za svojím rozhodnutím stať sa lekárkou si však pevne stojí a nemenila by ho. „Chcem, aby si ma ľudia zapamätali ako človeka a ako lekárku, ktorá pre ich zdravie urobila maximum,“ uzatvára s odhodlaním i naďalej sa venovať svojej práci poctivo, v súlade so sociálnou oblasťou a pomocou pre ľudí z rómskych komunít.
Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album Edita Vyletelova, Maskmedia