Starala sa o pacientov najväčších závodov v R. Sobote. Lekárka Kellnerová už neordinuje

Všeobecná lekárka Katarína Kellnerová z Rimavskej Soboty sa desaťročia starala o pracovníkov najväčších závodov v meste. Aj keď na svoj vek podľa pacientov nepôsobí, v uplynulých dňoch ukončila ordinovanie vo svojej ambulancii. Po veľkonočných sviatkoch ju preberie Michaela Bartakovičová. „Nerobíme. Ambulancia bude opäť otvorená od 11. apríla, zatiaľ zastupuje doktorka Jana Wirtschafterová na Železničnej ulici,“ uviedla pre vobraze.sk Katarína Kellnerová (71).

Mala veľký obvod a odpracovala 47 rokov. Starala sa o pacientov pracujúcich v cukrovare kde mala niekedy aj ambulanciu. Chodili k nej aj zamestnanci pivovaru, ZŤS, Risa, ČSAO, Vinárskych závodov, sódovkárne. Potom 12 rokov pôsobila aj v Taurise a ambulanciu mala donedávna v Diagnostickom centre. „Mám z môjho odchodu zmiešané pocity, ale treba raz skončiť,“ hovorí lekárka, ktorej práca rozhodne nepripomína komótne tempo.

„Pacienti sú veľmi nešťastní, že končím. Hovoria mi, aby som ešte ostala, že ešte vládzem a nevyzerám na môj vek. Pýtajú sa ma, čo budú robiť. No nič, vyskúšajú novú silu, mladú atestovanú doktorku. Každý sme niekedy začínali,“ skonštatovala Kellnerová, ktorá má v pláne venovať sa veciam, na ktoré nemala popri náročnej práci dosť času. Ako naznačila, chystá sa robiť zmeny v byte a chce si ísť v lete oddýchnuť k moru, čo odporúča aj svojim pacientom. „Nechcem ísť úplne urobená do dôchodku. Nemám rada prácu v lete v horúčavách.“

Podľa jej slov chcela byť lekárkou od začiatku. „Rodičia ma ale odhovárali. Bola som veľmi dobrá žiačka. Absolvovala som rimavskosobotské gymnázium a hneď ma potom prijali na medicínu v Bratislave,“ povedala. Sedem rokov pracovala na internom oddelení v nemocnici v R. Sobote. V roku 1988 som si urobila druhostupňovú atestáciu všeobecného lekárstva. Robila som aj pracovnú zdravotnú službu, preventívne vstupné prehliadky. So všetkými som mala zmluvy, ako jediná som na to mala licenciu,“ priblížila.

Svojim pacientom odporúča, aby sa nevzdávali, aby neupadávali na duchu, keď majú problémy.

„Treba sa držať a v živote sa nepodceňovať. Psychika veľa robí. Keď budú mať ľudia chcenie, tak to skôr všetko lepšie zvládnu,“ odkazuje Kellnerová.

Na odpracované roky má však veľmi dobré spomienky. „Boli aj horšie dní, ale ja som rada robila a to asi videli aj ľudia, že som sa snažila vychádzať im v ústrety,“ hovorí Katarína Kellnerová. Z úsmevných historiek spomenula na časy, keď z Taurisu cez vrátnicu vynášala dve plné tašky. „Boli ale plné papierov. Nosila som si prácu domov, aby som to stihla urobiť, lebo cez pracovnú dobu nebolo kedy,“ doplnila.

V rodine lekárov nemala. Už približne 17 rokov je vdova a dcéra sa podľa nej zamerala na výtvarný smer. Popri práci lekárky jej veľa voľného času neostávalo. Vo voľnom čase rada číta a rada bicykluje. Má rada aj korčuľovanie. Pozná ju veľa pacientov a radi ju zastavia v meste aj pri návšteve obchodu. „Návštevu obchodu vtedy počítam aj na dve hodiny,“ hovorí s úsmevom.
 

Zdroj: vobraze.sk