Soboťanka Zuzana Mikulcová bicykluje po Taliansku. Zažívala adrenalínovú jazdu Neapolom

Speváčka Zuzana Mikulcová z Rimavskej Soboty aj tento rok vyrazila bicyklom do sveta. Spolu s kameramanom Dominikom je v sedle už 15 dní. Na cestných bicykloch majú už po Taliansku prejazdené stovky kilometrov, domov sa plánujú vrátiť 22. mája. Každým dňom zažívajú niečo nové. Ako pre vobraze.sk včera priblížila, momentálne sú v Salerne a najviac zatiaľ za deň absolvovali 220 kilometrov. „Mali sme aj 150 kilometrov, dnes to bolo 60, ale mali sme aj dni voľna,“ povedala s tým, že do konca trasy už ale voľno mať nebudú.

Svoju cestu sa rozhodli venovať Ukrajine, kde prebieha vojna. Zároveň spomenula, že región Gemera má veľa problémov, ale napriek tomu tu žije veľa skvelých a odhodlaných ľudí, ktorí po vypuknutí vojny na Ukrajine nezalomili ruky, ale pustili sa do pomoci pre ľudí, ktorí ju momentálne potrebujú najviac. „Pomocou kampane Cyklove jazdí za Ukrajinu chceme nielen vyjadriť nesúhlas s vojnou, ale pomôcť vyzbierať finančné prostriedky pre ľudí prichádzajúcich z oblastí, kde zúri vojna práve k nám, na Slovensko,“ uvádza Mikulcová, ktorá počas cesty vyhlásila aj charitatívnu zbierku na stránke donio.sk

Prechádzali viacerými mestami. Boli v Ríme, Neapole, San Maríne, Salerme, Florencii a vyskúšali aj more. „Strašne studená voda bola, ale museli sme,“ píše na sociálnej sieti. Okúsili aj slávne kaskádovité termálne vody Saturnia, kvôli ktorým sa rozhodli zájsť do vnútrozemia. Teplá voda prišla vhod, keďže im pršalo. Kopcovitý terén ich však rýchlo vrátil do reality. Na cestách v Taliansku si podľa jej slov musia dávať obzvlášť pozor. Stalo sa jej totiž, že jej nedalo prednosť auto a stačila sekunda a skončila by na kapote. „Ale takto to tu chodí. Aj na cestnej premávke si musíš vydobyť svoje miesto napriek akýmkoľvek pravidlám. Ale v niečom je tento chaos výnimočný a neskutočne fascinujúci. Byť stále v strehu, lebo každá sekunda môže znamenať všetko,“ podotkla Mikulcová a dodáva, že atmosféra Neapolu je neskutočná a musia sa tam niekedy vrátiť. V ceste pokračujú ďalej na juh.

Finančná zbierka Zuzky Mikulcovej má byť na podporu humanitárnej pomoci Rimavská pomáha Ukrajine. „Pomoci je menej a ľudí, ktorí potrebujú pomoc čoraz viac,“ skonštatovala pre vobraze.sk dobrovoľníčka Miroslava Čierna z Rimavskej Soboty.

Zdroj: vobraze.sk, instagram Zuzana Mikulcová