Nemocnicu v R. Sobote zaradilo ministerstvo do druhej úrovne. Stále hľadajú náhradu po pľúcnej doktorke

Pľúcna lekárka Andrea Honéczy odišla z rimavskosobotskej nemocnice pred rokom a pol. Od tej doby stále hľadajú jej nástupcu. „Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota aktívne hľadá lekára do pľúcnej ambulancie. Zároveň sú zaradení do špecializačného štúdia aj mladí lekári, ktorí po atestácii budú môcť vykonávať prácu lekára špecialistu,“ uviedol pre vobraze.sk námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ján Zachar z nemocnice v R. Sobote, ktorá spadá do siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare. Podľa jeho slov celkovo na všetkých oddeleniach je málo lekárov špecialistov.

„Ako je všeobecne známe, problém nedostatku personálu je celoslovenský problém. Situáciu sa snažíme zastabilizovať a pracujeme na obsadení voľných pracovných miest,“ uistil Zachar. Ako dodal, v niektorých odboroch je situácia zložitejšia a patrí medzi ne rádiológia, chirurgia, respektíve OAIM. „Personálnu politiku riešime dlhodobo, zameriavame sa na spoluprácu s absolventmi lekárskych fakúlt, ktorým poskytujeme stáže v našej nemocnici. Naša snaha priniesla ovocie v podobe nástupov lekárov absolventov, je to však beh na dlhú trať, pretože po prijatí do zamestnania, ich čaká dlhá cesta v podobe kontinuálneho vzdelávania a špecializačného štúdia,“ vysvetlil. O akútnych pacientov ambulancie sa aktuálne majú postarať zdravotníci v rámci interného oddelenia nemocnice. V súčsnosti má v R. Sobote pľúcnu ambulanciu ešte doktorka Tünde Agócsová.

Ambícia poskytovať doplnkové medicínske programy

Ministerstvo zdravotníctva zaradilo nemocnicu v Rimavskej Sobote do druhej kategórie. V súvislosti s novou kategorizáciou chcú v nemocnici zachovať súčasný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ako pre vobraze.sk ďalej spomenula Bianka Krejčíová, PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, plánujú tak urobiť vo všetkých svojich nemocniciach a poliklinikách naprieč Slovenskom.

„Máme za to, že nová podmienená kategorizácia nemocníc v kombinácii s doplnkovými medicínskymi programami nám to umožní na každom pracovisku. Vrátane regionálnych pôrodníc, urgentných príjmov, či chirurgických oddelení. Našou primárnou úlohou je stabilizovať personálnu situáciu a neustále zvyšovať kvalitu našej siete pre pacientov ale aj zamestnancov. To sa v plnej miere uplatňuje aj pri našej nemocnici v Rimavskej Sobote, ktorá bola zaradená do druhej kategórie.“

V súvislosti s novou kategorizáciou majú ambíciu poskytovať doplnkové medicínske programy (nad rámec povinných programov pre 2. kategóriu). Ide o:
Gynekologický program – program III. úrovne
Program chirurgie kože, podkožia a prsníka – program II. úrovne
Program plastickej chirurgie – program I. úrovne
Program cievnej chirurgie – program I. úrovne
Program internej medicíny – program III. úrovne
Nefrologický program – program II. úrovne
Infektologický program – program II. úrovne
Psychiatrický program – program II. úrovne
Program klinickej onkológie – program III. úrovne
Program radiačnej onkológie – program III. úrovne
Program intenzívnej starostlivosti v neonatológii – program III. úrovne

Zdroj: vobraze.sk