Moderná vyhliadka na Skalke prináša pozitívne odozvy. Ponúka pohľad na Gemer i pozorovanie hviezd

Vyhliadka na vrchu Skalka nad Jelšavou prináša najmodernejší charakter a pozitívne odozvy u návštevníkov. Ponúka pohľady na „celý“ Gemer i pozorovanie hviezd. Atrakcia cestovného ruchu v okrese Revúca nesie názov Koráb a náklady na jej vyhotovenie boli okolo 16-tisíc eur. Ako pre vobraze.sk priblížil riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer Jaroslav Hric, od jej otvorenia až doteraz má z nej dobré pocity, pozitívna odozva je aj od mladých ľudí, ktorí hľadajú niečo zaujímavejšie, ako tradičné rozhľadne v štýle „pagoda“.  „Toto je asi prvá vyhliadka modernejšieho charakteru v regióne,“ hovorí Hric a dodáva, že ho teší záujem mesta Jelšava, ktoré na trasu umiestnila smerovníky, či lavičky.

Vychádzka z mesta na vyhliadku trvá asi 1,5 hodiny a na vrchole návštevníci nájdu aj pôvodný altánok s ohniskom a urobiť si tam piknik. Pri západe slnka si môže návštevník sadnúť a relaxovať na šikmej lavici, neskôr sledovať aj nočnú oblohou. Toto miesto bolo v minulosti využívané aj jelšavskými futbalistami, ktorí na ňu behávali v rámci svojho tréningu.

Podľa Hrica myšlienka vzniku tejto vyhliadky vznikala, keď bola Revúca mestom kultúry a bol zámer urobiť architektonickú drevenú intervenciu, ktorá mala nejakým spôsobom prepojiť dielo Gustáva Reussa – Hviezdoveda s pozorovaním hviezd. „Zvažovali sme viac lokalít aj s bratislavským architektonickým štúdiom Woven, ktoré malo takéto zadanie. Nakoniec nám vyšlo toto a s mestom Jelšava sa to aj podarilo. Tiež hľadali riešenie, čo so Skalkou, kde už nejaké objekty boli, ale neboli príliš vábneho vzhľadu a niečo tam chceli vybudovať. Veľmi agilne dali pomocnú ruku a prepojili sme tak tieto dva subjekty a zastrešili sme tak tento projekt,“ vysvetlil Hric. Vyhliadka tak ponúka pohľady nielen na prírodu, dva národné parky, ale aj históriu a súčasnosť Jelšavy. V porovnaní je historická časť mesta, bývalé vojenské kasárne, paneláky či priemyselný areál. „Aj ten formoval našu krajinu. Človek tu môže rozmýšľať aj o Gemeri ako takom, čo sa tu dialo, čo ho formovalo,“ poznamenal historik Viktor Brádňanský. 

Drevený koráb kopíruje skalnatý terén a krásny výhľad poskytne až po prejdení podesty. „Je to konštrukcia zo smrekovcového reziva a je pomerne náročná. Má špecifické uhly, spájania. Je to ako moderné architektonické dielo. Nikto z tohto regiónu sa do toho nechcel púšťať. Zhotovitelia boli napokon dvaja rezbári z okolia Myjavy,“ vysvetlil Hric s tým, že veľký dôraz kládli na statický posudok a bezpečnosť samotného diela. 

Výstavba bola financovaná z fondu na podporu umenia a spoluúčasť zabezpečilo mesto Jelšava. „Pomohli  aj s ubytovaním umelcov rezbárov, zabezpečením priestorov i vynesením materiálu,“ dodáva Hric. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: regiongemer.sk