Lekári sa vrátia do okresu R. Sobota. Testovanie pečene bude v Klenovci

Obecný úrad Klenovec
Vyšetrenie budú robiť v kultúrnom dome pri obecnom úrade v Klenovci

Vo štvrtok 20. októbra bude v Klenovci testovanie pečene. Vyšetrenie má prebiehať od 9.30 – 17.30 hodiny v Kultúrnom dome. Podľa avizovaných informácií ide o bezplatné vyšetrenie, ktoré je bezbolestné a trvá približne polhodinu. Pozostáva zo zistenia anamnézy, odberu kvapky krvi a elastografie. Ide o najmodernejší spôsob zistenia tuhosti pečene. Na vyšetrenie v obci Klenovec sa ešte môžete objednať vopred na telefónnom čísle 0915754290. V priebehu pondelka bolo podľa našich informácií nahlásených okolo 50 ľudí.

Minulomesačné testovanie na Nižnom Skálniku malo silný ohlas. Záujem verejnosti bol väčší, ako stihli odborníci počas jedného dňa vyšetriť. „Spokojnosť ľudí z okolia ale bola, akcia dopadla veľmi dobre,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Miroslav Bystriansky. Ako dodal, vyšetrených bolo viac ako 126 ľudí a niekoľkých aj objednali do Banskej Bystrice. Išlo o prvú obec v okrese Rimavská Sobota, v ktorej bolo výjazdové preventívne vyšetrenie na ochorenie cirhózy. V rámci akcie pod názvom Sírius sem prišli odborníci z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. V spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou robili skríning pečene, ktorého cieľom je odhaliť ochorenie pečene vo včasnom štádiu, keď je ešte liečiteľné.

Podľa informácií odborníkov z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici je Slovensko na prvom mieste vo svete vo výskyte cirhózy pečene. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov. Nakoľko nie je bolestivé, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia. Prvé príznaky a komplikácie tohto ochorenia sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách. Vtedy je už ale ochorenie ťažko zvrátiteľné.

Klenovec - Sirius

Zdroj: vobraze.sk