Hnúšťanka Fekiačová preukázala volejbalový kumšt, je inštruktorkou jumpingu a učiteľkou

Tereza Fekiačová (vľavo)

Tereza Fekiačová (za slobodna Štefániková) z Hnúšte o sebe rada tvrdí, že je veľmi energická. Nuda sa u nej nenosí. Svoj kumšt preukázala ako volejbalistka vo farbách VK Iskra Hnúšťa i VK Brusno. Je inštruktorkou jumpingu a od septembra učí na ZŠ J.F. Rimavského v Hnúšti.

Tento rok ukončila magisterské štúdium na Filozofickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, kde vyštudovala učiteľstvo telesnej výchovy. Už počas štúdia pracovala ako vychovávateľka na spomínanej základnej škole. Od aktuálneho školského roka je tam už zamestnaná ako učiteľka. Tereza Fekiačová sa zapojila aj do programu Tréneri v škole, ktorého hlavným cieľom je zatraktívnenie telesnej výchovy na prvom stupni základných škôl a ich motivácia k pohybu. Jej mama Miroslava Štefániková je riaditeľkou Evanjelického gymnázia v Tisovca a otec Ján rovnako učiteľom. V Centre voľného času v Hnúšti vedie Tereza krúžok skákania na trampolínach.

Inštruktorka jumpingu
Skákanie na trampolínach je určené deťom od školského veku, ona trénuje najmä dospelých, ale raz do týždňa aj deti. „Som certifikovanou inštruktorkou jumpingu pre dospelých, jumpingu pre deti a jumping drum-u. Spočiatku na cvičenia začali chodiť aj muži, postupne to skúšalo čoraz viac žien. U žien to malo väčší úspech, ktorému sa teším dodnes. Ich väčšina je so mnou od začiatku, teda od roku 2019,“ uviedla pre vobraze.sk Tereza Fekiačová.

Predtým praktizovala skupinové cvičenie tabaty. Po istom čase k tomu pridala práve trampolíny. „Pri jumpingu sa skáče na mäkkej podložke, preto je to vhodné aj pri problémoch s kolenami, pri rekonvalescencii po úrazoch, pomáha spevňovať panvové dno, zvyšuje kapacitu pľúc, ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, zvyšuje vytrvalosť a pomáha pri rýchlom spaľovaní tukov,“ priblížila čoskoro dvadsaťšesťročná Fekiačová.

Podľa jej slov predstavuje jumping výbornú formu psychohygieny. Nechýba pri ňom hudba. „Vyvetráme si hlavu, máme pokoj od domácich povinností. Jumping spája ľudí, aj mne vytvoril veľa nových priateľstiev. Naše hodiny začínajú tak, akoby sa stretli matky, ktoré neboli von dvadsať rokov. Smejeme sa, hovoríme si zážitky, no napriek tomu počas cvičenia ostávame vo vzťahu tréner a klient.“ Tereza už trikrát zorganizovala Jumping summer party, dobrovoľnícky sa zapojila napríklad aj do akcie Hnúšťankovo.

Pod vysokou sieťou
Pochádza z volejbalovej rodiny. Jej mama Miroslava si zahrala v drese Hnúšte aj v extralige žien, Iskru neskôr aj trénovala. V mládežníckom veku účinkovala v Slávii UK Bratislava. „S volejbalom som začala už asi ako šesťročná. Mamina v tej dobe súťažne hrávala volejbal. V našej rodine ho hral skoro každý – môj starý otec, ktorý ma niekoľko rokov aj trénoval, moja starká, mamina i teta,“ spomína odchovankyňa Iskry Hnúšťa Tereza. Za Iskru hrala na majstrovstvách Slovenska junioriek i kadetiek.

Tereza Fekiačová s číslom štyri v drese Hnúšte

Pôsobila však tiež v Brusne. „Bola som za to vďačná. Vytvorila som si tam nové priateľstvá, no najlepší vzťah mám do dnešného dňa s mojimi bývalými spoluhráčkami z Hnúšte. Boli sme skvelý tím. V Brusne som sa toho veľa naučila, za čo ďakujem trénerovi Lukášovi Šmídovi,“ povedala šikovná nahrávačka, ktorá už volejbal súťažne nehrá. Podieľala sa na tom, že Brusno vyhralo východnú skupinu prvej ligy žien. Bol to jej najväčší volejbalový úspech.

Keď si dala od volejbalu neskôr prestávku, zadovážila si trampolínky. „Naskytla sa mi príležitosť. Zavolala mi sesternica a ja som to využila. Aj keď to bolo pre mňa niečo úplne nové. Pustila som sa do jumpingu,“ uviedla Fekiačová.

V zime sa často lyžuje
Mamičkou sa stala v pomerne mladom veku. Ako poznamenala, túžila po tom odmlada. Dcérku Dorotku porodila ako dvadsaťtriročná, v rovnako veku sa aj vydala. „Keď si nájdem popri všetkých mojich povinnostiach čas, rada pomôžem trénerom VK Iskra Hnúšťa. Bola som s mladými volejbalistkami v lete aj na sústredení, zúčastňujem sa občas na tréningoch kadetiek a žiačok. Som športový typ, rada plávam, v zimnom období sa veľmi často lyžujem. Aj moju trojročnú dcérku už učíme lyžovať. Nepohrdnem ani vysokohorskou turistikou, rada by som cestovala. Najradšej však trávim všetok voľný čas s rodinou,“ skonštatovala Fekiačová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album T. Fekiačovej, I. Garláty, vobraze.sk