Primátor Hnúšte naznačuje zmeny. Samospráva potrebuje šetriť

Hnúšťanský primátor Martin Pliešovský avizuje zrušenie pracovnej pozície vedúci kancelárie primátora. Tú zastáva Milan Migaľa, ktorý bol v minulosti náčelníkom Mestskej polície v Hnúšti. „Táto pracovná pozícia bola pred štyrmi rokmi vytvorená umelo a teraz bude zrušená v rámci zmeny organizačnej štruktúry. Nepotrebujem dvojvládie, ale jednoliate vedenie mestského úradu cez prednostku. Tieto dva stupne riadenia spolu nekomunikovali a tým pádom dochádzalo ku treniciam a únikom finančných prostriedkov,“ povedal pre vobraze.sk Martin Pliešovský, ktorý je primátorom prvé volebné obdobie.

Podľa jeho slov ide o to, či bude naďalej pokračovať v spolupráci s vedúcim kancelárie primátora. „Neviem, či Milana Migaľu niekde nezaradím, lebo je šikovný, inteligentný a právne podkutý, takže by som nerád o neho prišiel. Ide o to, aby sme všetko zosúladili aj so Zákonníkom práce a neurobili niekde chybu,“ uviedol Pliešovský. Na poste prednostky mestského úradu pokračuje Oľga Maciaková.

Vyhlásenie výberového konania na posty vedúcich jednotlivých oddelení na mestskom úrade zatiaľ podľa primátora mesta nie je v pláne. „Dôverujem každému z nich, ktorý ma zatiaľ nesklamal,“ skonštatoval hnúšťanský primátor. Naznačil zmeny, ktoré sa majú týkať pracovníkov úradu v dôchodkovom veku. „Chceli by sme sa dopracovať k tomu, aby ich agenda bola rozdelená medzi ostatných pracovníkov. Nebudem to riešiť direktívne. Toto si musia vyriešiť vedúci jednotlivých oddelení na mestskom úrade, aby som vedel, koľko môžeme ušetriť v rozpočte. Nikoho však nechceme postaviť na ulicu takým spôsobom, že nebude mať žiadny príjem. Tí, ktorí sú v dôchodkovom veku, príjem budú mať,“ priblížil Martin Pliešovský.

Na pretrase je tiež mestská polícia. Funkciu jej náčelníka zastáva Peter Rukavica. „V súčasnosti máme šesť mestských policajtov a náčelníka. Riešime, či by sme v rámci toho, aby sme pomohli rozpočtu, neprešli na model päť mestských policajtov plus náčelník a či by sme to zvládli v takejto podobe. Alebo nebudeme do počtu jej príslušníkov zasahovať a siahne sa len na odmeny, osobné hodnotenia atď. Potrebujeme ušetriť. Nič však nie je definitívne rozhodnuté,“ povedal Martin Pliešovský. Ten nevylúčil ani eventuálnu zmenu na poste šéfa mestských strážcov poriadku, keďže Rukavica je výsluhovým dôchodcom. „Keby sa toto udialo, bolo by to najmenej bolestivé,“ podotkol.

Primátor Hnúšte poukázal na to, že aj základné a materské školy predložili opatrenia na znižovanie nákladov. „Jednoducho potrebujeme na každej organizačnej zložke ušetriť aspoň desať percent,“ doplnil.

Zdroj: vobraze.sk