Parkovacie automaty sú funkčné, poplatky sa zatiaľ nevyberajú

Za parkovanie v Rimavskej Sobote sa neplatí, hoci o tom rozhodli poslanci začiatkom leta, keď prijali všeobecno-záväzné nariadenie (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel v zónach mesta. Zámerom bolo hlavne získať príjem z parkovania v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda. Automaty však boli nainštalované dodávateľskou firmou až koncom septembra. Zatiaľ zostávajú ale zahalené fóliami. Ako pre vobraze.sk priblížil primátor mesta Jozef Šimko, názory na vyberanie poplatkov v lokalitách, kde majú ľudia domy, sa líšia. „V prvom rade musíme vyriešiť parkovanie pre obyvateľov Jánošíkovej ulice, pretože pokiaľ im to uzavrieme a nebodaj by museli platiť, tak to by nebolo korektné, pretože celé mesto a občania parkujú zadarmo vedľa činžiakov a oni nemajú priestory,“ povedal pre vobraze.sk Šimko. 

Podľa primátora bola vymenovaná štvorčlenná komisia, ktorá má predložiť návrh na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva v novembri. „Názory sa rôznia. Bude to predložené pred poslancov, ktorí rozhodnú, komu dajú zľavy a komu nie,“ doplnil Šimko. 

„Automaty sú funkčné a pripravené na spustenie. Zatiaľ však nebudú v prevádzke, kým sa nezmení VZN mesta,“ ubezpečila vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, podľa ktorej sa ešte budú upravovať pravidlá a najskôr by sa mohli poplatky vyberať v polovici decembra, alebo od začiatku nového roka. Sporná Jánošíkova ulica, ktorá je v blízkosti Hlavného námestia, v pôvodnom návrhu na spoplatnenie nebola. Samospráva v prvom rade navrhovala spoplatniť parkovanie v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda, do ktorej zavíta v letnej sezóne veľa návštevníkov. „Na Kurinci majú byť osadené automaty pred letnou sezónou, zatiaľ sú odložené,“ povedala a dodala, že fungovanie automatov bude mať na starosti mesto. To určí ľudí, ktorí to budú mať na starosti, ako aj obsluhu samotných automatov či vydávanie parkovacích kariet.

Rimavská Sobota je pravdepodobne posledné z okresných miest, kde sa nevyberal poplatok za parkovanie. Na Hlavnom námestí v centre mesta sa má platiť za hodinu parkovania jedno euro, na Ulici K. Mikszátha a Jánošíkovej ulici 50 centov na hodinu, a na Kurinci dve eurá na deň. Parkovné bude možné uhradiť tromi spôsobmi. Zakúpením lístka v automate hotovosťou, platobnou kartou, alebo zakúpením parkovacej karty v sídle prevádzkovateľa.

Za parkovanie na Kurinci sa toto leto platiť nebude. Automaty začnú pribúdať v centre mesta na budúci týždeň

Zdroj: vobraze.sk