Obec známa kúpeľmi má aj pekný park. Jódovú vodu niekedy zasielali až do USA

Obec Číž leží na juhu okresu Rimavská Sobota. Nachádzajú sa v nej prírodné jódové kúpele, ktorých služby vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska. Podľa starostu obce Júliusa Tkáča mávajú aj zahraničných hostí. Lákadlom je kúpeľná liečba, bazénový komplex či pekný park, ktorý poskytuje oddych kúpeľným hosťom či návštevníkom. „Park má asi hektár. Rozdelený je na dve časti a kosíme ho raz týždenne. Keď je treba, tak aj dvakrát,“ povedal pre vobraze.sk Július Tkáč. Obecná časť parku začína pri kúpalisku a starajú sa o neho najviac. V parku sa nachádza jazierko, dlhoročné platany i veľké a košaté lipy.

„Ľudia sa tu musia cítiť dobre. Máme tu pekné záhony, zeleň aj budovy patriace ku kúpeľom. Postavené boli koncom 18. storočia v horskom štýle budov v Nemecku či Švajčiarsku,“ poznamenal s tým, že týmito stavbami sú na okolí unikátom. „Nemá to nič spoločné s okolitými obcami. Takéto budovy máme len tu v kúpeľoch. Vďačíme za ne ešte pôvodným majiteľom. Je tu päť takýchto budov a všetky sú využívané. V jednej z nich je bowling,“ dodal. Niekoľko ďalších podobných budov, žiaľ, nie je využívaných a zdobí ich čaro minulosti. 

Obec je podľa Tkáča akcionárom kúpeľov a aj čiastočným zdrojom príjmov. Súčasnú situáciu však starosta vidí ako zložitú a nejasnú kvôli vývoju podielových daní. „Dúfam, že po covide budú hostia chodiť do kúpeľov tak, ako predtým. Predpokladám, že táto sezóna bude lepšia ako vlani,“ doplnil. 

Číž s približne 700 obyvateľmi je podľa neho dynamicky sa rozvíjajúca obec. „Máme za sebou pár úspešných projektov, opravu školy, škôlky. Urobili sme zámkovú dlažbu, opravili sme hasičskú zbrojnicu a čakáme na projekt vybudovania chodníkov,“ hovorí starosta Tkáč, ktorý je vo funkcii prvé volebné obdobie. 

Prvá písomná zmienka o obci sa našla v Spišskom archíve. Dokument je z roku 1245 pod názvom „terra fílií Thuka“ – čiže zem syna Thuku. Pod dnešným názvom je obec spomínaná od roku 1274. V roku 1427 patrila obec okresu Putnok – Gemer, kde zaujímala 13 miesto z 27 obcí. V priebehu rokov 1565 až 1711 prežila obec tri ťažké údery. V rokoch 1565 a 1682 bola vypálená Turkami a v roku 1711 po morovej epidémii zostali v dedine len dve rodiny. Po tomto období ju začali osídľovať novousadlíci od Muráňa a v roku 1785 už mala dedina 408 obyvateľov. 

Unikátom obce je jódová voda. Vďačia za ňu tamojšiemu občanovi, ktorý prameň náhodne objavil pri kopaní studne. Už prvé rozbory potvrdili, že prameň slanej vody obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách vyskytujú zriedkavo. V kúpeľoch bol čulý kúpeľný život – pacienti mali k dispozícii tenisový kurt, hudbu v parku s výborným primášom, tanečné večery, klavír v budove riaditeľstva, denne čerstvé noviny, člnkovanie a kúpanie v Rimave, poštu, diaľnopis, telefón, klenotníctvo. V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš a v balení po 25 ks bola zasielaná do USA. Po II. svetovej vojne kúpele boli znárodnené a od roku 1956 majú celoročnú prevádzku.

Zdroj: vobraze.sk, kupeleciz.sk