Na parkovnom v R. Sobote vybrali tridsaťtisíc eur. Spoplatnené bude aj ďalšie parkovisko, cez víkendy by sa platiť nemalo

parkovisko za poštou

Počas prvých päť mesiacov od zavedenia parkovného vo vyhradených miestach Rimavskej Soboty vybrala samospráva na poplatkoch 30-tisíc eur. Informovala o tom šéfka odboru rozvoja mesta Eva Muráriková na včerajšom rokvaní poslancov mestského zastupiteľstva. Tí dodatočne schválili úpravu poplatkov a doplnili aj ďalšiu lokalitu, v ktorej sa za parkovanie bude platiť. Od 15. júla tak do zoznamu platených miest pribudne aj Jánošíková ulica a parkovisko za poštou. Cena poplatku bola odsúhlasená na 50 centov za hodinu. Rovnako už aj platí v lokalitách mesta, na Hlavnom námestí, parkovisku na ul. Mikszátha v čase od 7.00 – 17.00 hod.

Tento automat v hodnote 10-tis. eur bol už nainštalovaný, využívaný však nebol.

„Vedenie mesta Rimavská Sobota rozhodlo o spoplatnení parkovania na parkovisku na ulici Jánošíkovej a to z tohto dôvodu, že viacero občanov sa sťažovalo, že nevie zaparkovať pri pošte z dôvodu, že veľa motorových vozidiel parkuje na parkovisku pri pošte po celý deň, a tí ktorí chcú vybaviť si záležitosti na pošte musia hľadať parkovisko medzi bytovými domami. Po spoplatnení parkoviska na ulici Jánošíkovej je predpoklad, že sa bude viac využívať parkovisko na ulici K. Mikszátha, ktoré je z tohto dôvodu neobsadzované v priebehu týždňa,“ odôvodnila zámer spoplatnenia parkovaní za poštou samospráva s tým, že R. Sobota bolo jedno z posledných miest na Slovensku, kde sa poplatky za parkovanie nevyberajú.

V súčasnosti platí už aj poplatok za parkovanie v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda. Za celý deň parkovania tu návštevníci zaplatia 2 eurá. Ako sa uvádza v uznesení, podnikateľ, ktorý prevádzkuje svoju živnosť v zóne K1 RO Kurinec má nárok na parkovaciu kartu v hodnote 50 eur na sezónu. Táto parkovacia karta je platná len v parkovacej zóne K1.

parkovanie na Hlavnom námestí v R. Sobote

Okrem toho poslanci odsúhlasili aj parkovacie karty pre podnikateľov, zľavnené permanentky pre občanov, voľné parkovanie v sobotu a nedeľu.

* Zo zoznamu plánovaných lokalit, kde sa majú poplatky vyberať, navrhol este minuly rok poslanec Cziprusz vyčleniť lokalitu Jánošíkovej ulice (doplnené 27. júna). * S vyčlenením návrhu na zaradenie Jánošíkovej ulice do zoznamu spoplatnených miest pôvodne minulý rok prišiel poslanec Zoltán Cziprusz. Medzičasom tam bol namontovaný aj automat, no sprevádzkovaný preto nebol. Včerajším uznesením sa však bude platiť už aj na tomto mieste. Počas rokovania boli predložené viaceré návrhy. Ako pre vobraze.sk poslanec Cziprusz vysvetlil, ten jeho najnovší, ktorý bol aj odsúhlasený, hovorí o tom, že platenie počas soboty a nedele v centre mesta bude zrušené. Je to kompenzácia za to, že Jánošíková ulica bola zaradená do zoznamu plateného parkovania.

Podľa slov viceprimátora Attilu Halásza, ktorý navrhoval zľavnené permanentky, si záujemcovia môžu zakúpiť permanentky na jednotlivé parkoviská. Na Ul. Mikszátha 100 eur na rok (plati len na tomto jednom parkovisku), na Jánošíkovej ulici 200 eur (platí na Jánošíkovej i na Mikszátha) a na Hlavnom námestí za 300 eur. Ako pre vobraze.sk Halász dodal, v tejto sume bude môcť záujemca parkovať vo všetkých spoplatnených častiach v meste i na Kurinci.

Zdroj: vobraze.sk