Ihrisko na Sobôtke tento rok rozšírili o novinky. Financie mali mestské aj vlastné

Detské ihrisko, ktoré v uplynulých rokoch vznikalo na neupravenom priestranstve v mestskej časti Sobôtka doplnili tento rok o nové komponenty. Okrem dreveného altánku pribudol aj ping-pongový stôl, basketbalové koše aj futbalové bránky. Tie osadili domáci obyvatelia prednedávnom. „Chceli sme to sem dať, aby sme videli, ako to bude vyzerať a aby sa deti zahrali. Na zimu to zase odložíme a vrátime až na jar,“ povedali domáci.

Za výstavbou ihriska je viacero aktívnych domácich obyvateľov, ktorí sa tu stretávali aj na brigádach. Ako podotkli, financie získali postupne z participatívneho rozpočtu, ako aj z vlastných zdrojov, zbierky. Podľa slov Gabriely Ľuptákovej z Občianskeho združenia Nová Sobôtka, sa obyvatelia za päť rokov vyzbierali na sumu 8 500 eur, zvyšné financie prispela samospráva. Veľké položky predstavovala betónová plocha ihriska či altánok. Ich cieľom združenia je motivovať ľudí k aktívnemu pohybu, kolektívnemu športu detí, mládeže a dospelých.

Multifunkčné ihrisko je využívané na rôzne kolektívne aj individuálne športy. Podľa Ľuptákovej ako majú ihrisko, tak sa naň chodia hrávať aj deti a mládež, ktorá doma častokrát posedáva len za počítačom. „Na našom ihrisku si nájde niečo každá veková kategória,“ dodala.

V rámci participatívneho rozpočtu boli sumou 3 tisíc eur tento rok podporené všetky projekty, ktoré boli zaradené do súťaže. Bolo ich deväť. Rozhodli o tom poslanci a vyčlenili v rozpočte financie navyše. Pôvodnú sumu z 20 tisíc eur zvýšili na 27 tisíc eur. Väčšina projektov je zameraných na podporu aktivít pre deti. Okrem Sobôtky boli obnovené aj lavičky v kabíne mladých hokejistov HKM Rimavská Sobota na zimnom štadióne či dokončenie revitalizácie verejne prístupného detského ihriska v areáli ZŠ Š.M. Daxnera.

Zrealizovaný bol aj projekt revitalizácie povrchu jazdiarne, tréningovej plochy na Kurinci. Vytvorené boli tak podmienky na celoročnú prípravu jazdcov.

Niektoré projekty ešte len prebiehajú, ako napríklad druhá etapa revitalizácie detského ihriska na Ul. A. Markuša. „Všetky boli dobré tie projekty, tak sme to navýšili kvôli tomu,“ povedal pre vobraze.sk poslanec MsZ Michal Demeter, ktorý je šéfom finančnej komisie pri MsZ.

Viac o projektoch sa dozviete v priloženom článku.

Zdroj: vobraze.sk