Pred 44 rokmi bol položený základný kameň ZŤS v R. Sobote + foto

ZŤS Rimavská Sobota - foto Jozef Tokár
Pri poklepávaní základného kameňa ZŤS Viliam Šalgovič poslanec Federálneho zhromaždenia (SN) s kladivkom v ruke, za ním Ján Gibala – tajomník OV KSS

Pred 44 rokmi bol v Rimavskej Sobote položený základný kameň závodov ťažkého strojárenstva (ZŤS). Boli súčasťou Podpolianskych strojární a zamestnávali stovky ľudí. Pripomeňte si prostredníctvom záberov Jozefa Tokára túto udalosť, ktorá na desaťročia odštartovala a posilnila rozvoj priemyslu a strojárstva na Slovensku. Na záberoch vidno okrem neskoršieho interiéru aj vizualizáciu závodov.

ZŤS Rimavská Sobota - foto Jozef Tokár
Položenie základného kameňa v roku 1977 v Rimavskej Sobote

Základný kameň výstavby bol položený 6. októbra 1977. ZŤS v Rimavskej Sobote spustili výrobu v roku 1984. Vyrábali sa tam komponenty pre mechanizmy UNC, produkované v Detve. Ako pre vobraze.sk priblížil Jozef Tokár, dlhoročný fotograf a osvetový pracovník, v závodoch robilo možno aj okolo 900 ľudí. „Bolo tam hádam aj šesť profesií, sústružníci, páliči, kovoobrábači, pracovníci na NC strojoch a robili tam aj ženy. Sociálne to bolo dosť zabezpečené, aj dobre zarábali. Darmo, patrilo to k ťažkému priemyslu,“ podotkol.

Závod postavili na lúke na kraji mesta, pri príležitosti 60. výročia VOSR. Pri poklepaní kameňa nechýbal spevokol, tribúna či pionieri. „V závodoch zamestnávali ľudí z celej Rimavskej doliny, od Hnúšte až smerom na Rimavskú Sobotu. Učňovali tam mnohí študenti a neskôr aj pracovali tu v R. Sobote alebo chodili robiť do Detvy,“ zaspomínal Jozef Tokár. Ako ďalej poznamenal, kvôli ZŤS bol postavený most, zhruba kilometer od hlavných mostov na Sobôtke.

ZŤS Rimavská Sobota - foto Jozef Tokár
Vizualizácia ZŤS

„Tam bol hlavný vchod pre nákladné autá. Z druhej strany, od Košickej cesty a benzínky bola zastávka a tam chodili autobusy s pracovníkmi, ktorých tam vozili. Chodili malou bránou,“ priblížil Tokár. Do závodov sa dostal urobiť fotky aj počas výroby. Boli tam paličské dielne, vypaľovali aj automaty, NC stroje, boli tam sústruhy a obrábacie stroje. „Bola tam jedna veľká hala, kde vypaľovali ťažké plechy. Bola to jedna z najväčších dielní, čo sa veľkosti týka a chodil tam aj veľký stropový žeriav,“ hovorí. Niektoré haly slúžili ako sklady na materiál a bola tam spravená aj železnica.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Jozef Tokár