Cyklocesta spájajúca Rimavskú Sobotu, Čerenčany, Veľké Teriakovce, Nižný či Vyšný Skálnik až Hrachovo je naďalej v papierovej príprave. Prebieha ešte vysporiadanie pozemkov s osobitnými vlastníkmi, takže trasa ešte nie je pozemkovo ucelená. Projektová dokumentácia je pripravená a podpísané sú aj zmluvy s väčšinou vlastníkov, ktorí sú tejto veci naklonení a chápu rozvoju regiónu. Sami uviedli, že nebudú brániť rozvoju.
Momentálne to stojí na niektorých inštitúciách a tých, čo nechcú dať pozemky do prenájmu. Stále na tom robíme. Zatiaľ to vyzerá tak, že možno niektoré úseky nebudú v budúcnosti vyasfaltované na pár metroch,“ povedala ďalej pre vobraze.sk Henrieta Struhárová z Mikroregiónu Rimava a Rimavica, ktorý prípravu zastrešuje. Ako však poznamenala, ak by veci išli hladko, tak už sa venujú aj ďalším záležitostiam. Namiesto toho ale z pozície obcí musia obnovovať niektoré povolenia, ktoré už stratili platnosť. Preto by radi uvítali pomoc z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý má v tomto väčšie právomoci aj možnosti.
Zanietenci pre vznik cyklocesty sa nedávno aj kvôli tomu stretli na schôdzi mikroregiónu s koordinátorom pre cyklocesty, zástupcom BBSK. „Oboznámili nás aj s tým, že je aktualizovaná kostrová sieť cyklociest v BBSK aj o túto našu. Máme v pláne pokračovať v našej snahe a stále na tom pracujeme,“ ubezpečila Struhárová. Podľa jej slov majú v pláne cyklocestu napojiť aj na ďalšie obce pri rieke Rimava, a to Kocihu, Rimavské Zalužany či Rimavskú Baňu až po Hnúšťu. Upozornila, že všetko robia od základov, takže aj tu pôjde o pokračovanie uzatvárania zmlúv s vlastníkmi pozemkov. „Cyklokoordinátor i zástupcovia obcí si preto majú prejsť trasu, aby aktualizovali podmienky ďalšieho možného pokračovania,“ dodala. Navyše zdôraznila, že aj keď ide o niekoľkokilometrový úsek, vyžadovať si za tohto stavu bude nemalé finančné prostriedky, ktoré si obce nevedia dovoliť. „Je to dosť zaťažujúce pre obce, narážame dlho na problémy a radi by sme túto našu, už hotovú prácu, posunuli Banskobystrickému samosprávnemu kraju, aby veci spriechodnili,“ uviedla Struhárová.
„Potrebujeme podporu BBSK, bez jeho pomoci a financovania to nevieme zrealizovať. Budeme sa snažiť o podporu poslancov BBSK za náš okres,“ povedala Zuzana Študencová, starostka obce Čerenčany. Konkrétny termín začiatku výstavby preto nevedela špecifikovať.
„Ponúkli sme im aj pomoc pri vyvlastňovaní, lebo niektoré obce to nemajú ucelené. Väčšinou sa mestá a obce zaseknú na tom, že vysporiadať pozemky je ťažšie a nevedia si pomôcť. Máme skúsenosti s vyvlastňovaním a boli sme im to predstaviť,“ priblížil pre vobraze.sk Michal Vráb, cyklokoordinátor BBSK. Ako doplnil, miestni „zanietenci“ sú zatiaľ výborní. „Robia to z vlastnej iniciatívy, čo je najlepšie, že nečakajú, kým to bude robiť kraj. Máme naplánovaných vyše 700 kilometrov cyklociest v rámci BBSK. Vítame preto ich iniciatívu a budeme sa im snažiť pomôcť, ako budeme môcť,“ povedal Michal Vráb.
V súčasnosti vedie už niekoľko rokov turistická trasa popri Rimave, takzvaná Rimavská zelená cesta. Zatiaľ však vedie len po nespevnených poľných cestách. Zámerom tak zostáva vytvorenie plnohodnotnej cyklocesty od R. Soboty do Hrachova a ďalej na sever okresu.
Cyklocesta R. Sobota – Hrachovo je bližšie k realizácii
Zdroj: vobraze.sk