V štyroch mestách na Slovensku budú umiestnené domy komplexnej pomoci pre dieťa. Rimavská Sobota je jedným z nich. Tými ďalšími sú Komárno, Rožňava a Prešov. Pre vobraze.sk to uviedla Veronika Kováčová z tlačového oddelenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Dodala, že pri voľbe štyroch miest zavážili viaceré faktory. Napríklad štatistické údaje ministerstva vnútra o počte zachytených prípadov násilia na deťoch, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, nedostatok podobných služieb v regióne, nedostatok špecializovaných výsluchových miestností na lokálnom policajnom oddelení alebo dostupnosť mesta.
„Barnahus, teda dom komplexnej pomoci pre dieťa, je určený pre deti od troch do osemnásť rokov, ktoré boli svedkami násilia, zažili násilie alebo ním boli inak ohrozené. Dom komplexnej pomoci pre dieťa je navrhnutý tak, aby predišiel opakovanému vypočúvaniu detí rôznymi inštitúciami na rôznych miestach, čo môže byť pre dieťa veľmi traumatické,“ priblížila Kováčová a pokračovala: „Práve tu môže dieťa získať všetky príslušné terapeutické služby od vhodných profesionálov v priateľskom prostredí, ako aj poradenstvo a podporu pre rodiny. Dieťa tu dostane primerané posúdenie, liečbu a podporu pod jednou strechou, čím sa snažíme zmierniť ťažkú situáciu, v ktorej sa nachádza.“
Barnahus podľa jej vyjadrenia podporuje jednotný postup a koordináciu relevantných účastníkov, ako sú polícia, prokuratúra, súdna medicína, pediatria a ďalší, aby sa ich práca vzájomne dopĺňala bez duplicitných krokov.
Veronika Kováčová ďalej uviedla, že v každom zo štyroch vybraných miest vznikne jeden dom komplexnej pomoci pre dieťa. Doplnila, že Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch ako gestor Národnej stratégie Detstvo bez násilia pre všetky deti už začalo kroky pre vybudovanie štyroch Barnahusov. „Momentálne prebieha analýza vhodných pozemkov. Pre umiestnenie Barnahusu je dôležitá blízkosť hromadnej dopravy a zároveň tichá, pokojná oblasť. Rimavská Sobota je zatiaľ tiež v štádiu riešenia,“ ozrejmila. Podotkla, že po zakúpení pozemku bude na ňom vybudovaný dom komplexnej pomoci pre dieťa, ktorý bude mať vzhľad bežného rodinného domu.
Poukázala na to, že keďže dom komplexnej pomoci pre dieťa nie je pobytové zariadenie, zabezpečovať dennú starostlivosť o dieťa preto nie je potrebné. „Dom bude mať štyroch kmeňových zamestnancov, a to koordinátora prípadu, psychológa/psychoterapeuta, sociálneho pracovníka a administratívneho pracovníka,“ vysvetlila Kováčová s tým, že koordinátor prípadu zvolá relevantných účastníkov, ako sú polícia, prokuratúra, súdna medicína, pediatria, sociálno-právna ochrana dieťaťa, právny zástupca obvineného/podozrivého a najlepšie počas jedného dňa prebehne vyšetrenie, vypočutie aj poskytnutie odbornej pomoci dieťaťu a jeho rodine.
„V prípadoch, kedy to bude potrebné, bude dom poskytovať odbornú pomoc dieťaťu a jeho rodine aj následne vo forme terapií. Kmeňoví zamestnanci domu komplexnej pomoci pre dieťa sú k dispozícii, aby dieťa sprevádzali náročnou situáciou a tiež poskytujú podporu rodine dieťaťa.“
Veronika Kováčová avizuje, že projekt plánujú spustiť naraz vo všetkých štyroch mestách a jeho plánovaná doba spustenia do prevádzky je rok 2027. „Projekt sa realizuje zo štátneho rozpočtu a je spolufinancovaný z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko. Indikatívna finančná alokácia na tento projekt predstavuje sumu 32 miliónov eur,“ uviedla. Informovala, že model Barnahus bol po prvýkrát zavedený na Islande už v roku 1998. „Ide o popredný model v Európe, ktorého implementácia prebieha už v mnohých krajinách ako Nórsko, Poľsko, Slovinsko, Španielsko či Dánsko,“ dodala.
Zdroj: vobraze.sk