
V okolí Národného parku Muránska planina vzniká zásahový tím pre medveďa hnedého. Ide o novinku, ktorá v obci Muráň doposiaľ neexistovala. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej Jozef Sisák, oproti doterajšiemu systému, kde zásahové tímy fungovali len v rámci rozdelenia na západ, stred a východ, ide o zásadný posun – nový tím bude priamo naviazaný na Národný park Muránska planina.
„Tento krok reaguje na rastúci počet pozorovaní medveďov v regióne. Výskyty zatiaľ nie sú také časté ako napríklad vo Veľkej Fatre či TANAP-e, ale situáciu nepodceňujeme. Máme ešte len jar, ale už tento týždeň sme sa dozvedeli o výskyte medveďa pri Revúcej, lenže nikto nám to oficiálne nenahlásil,“ hovorí riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina. Dodáva, že doteraz mali v ich oblasti ročne tri až päť hlásení.
Tím bude pôsobiť od Rožňavy po Brezno
Územná pôsobnosť tímu bude rozsiahla, od Rožňavy až po Brezno, vrátane časti Slovenského raja a územia Slovenského krasu. Tím bude sídliť priamo v obci Muráň, kde bude zriadená stála pohotovosť. Fungovať začne už v máji a podľa riaditeľa bude dostupný nonstop. V prípade potreby sa s ním občania môžu spojiť na čísle + 421 910 195 790 alebo aj prostredníctvom tiesňovej linky 112, ktorá vie kontakt priamo prepojiť.
V súčasnosti prebieha výberové konanie. Vyberajú skúsených ľudí z prostredia lesníctva, poľovníctva či ochrany prírody, ktorí už majú skúsenosti s medveďmi. Tím na začiatok vytvoria štyria členovia. Ako Sisák avizuje, v priebehu roka a pol by sa mal rozšíriť na osemčlenné zoskupenie. „Musíme vyberať z ľudí, ktorí naozaj majú predpoklady – poznajú terén, správanie zveri a vedia reagovať v krízových situáciách,“ dopĺňa riaditeľ.
Monitorovanie, vyháňanie, ale aj odchyt
Úlohou tímu bude monitorovanie výskytu medveďa, plašenie, vyháňanie zveri naspäť do prírody a v nevyhnutných prípadoch aj odchyt alebo eliminácia problémových jedincov. „Zver je buď prispôsobená prírode, alebo ju vrátime do lesa. Ak to nepomôže, poslednou možnosťou je eliminácia,“ vysvetľuje vedenie parku.
Potrebujeme informácie od verejnosti
Veľký dôraz sa kladie aj na spoluprácu s verejnosťou. „Chceli by sme vyzvať ľudí, aby nám okamžite nahlásili každé pozorovanie medveďa. Pomáha nám to monitorovať správanie konkrétnych jedincov – či sú plachí alebo sa začínajú približovať k intravilánu miest a obcí.“
Tím má k dispozícii fotopasce, využíva terénny monitoring a v prípade potreby reaguje na mieste. Výskyt medveďov už zaznamenali aj v lokalitách ako Rimavská dolina. „O prípadoch, ktoré sa dostávajú do médií – napríklad útoky na ovce – sme zatiaľ oficiálne hlásenie nedostali. Každá informácia nám však pomáha konať efektívne a predchádzať incidentom,“ dodal.

Zdroj: vobraze.sk