V cintoríne v Rim. Sobote rozšírili urnový háj

Rozšírený urnový háj na cintoríne v R. Sobote sprístupnili v septembri

Na cintorínoch vidieť už od uplynulého víkendu zvýšený pohyb ľudí, ktorí chodia spomínať na svojich blízkych a pripravujú zároveň hroby na blížiace sa sviatky. Viaceré sú už vyzdobené kvetmi, vencami či sviečkami. Najväčšiu návštevnosť predpokladajú počas blížiaceho sa víkendu. V utorok 1. novembra je Sviatok všetkých svätých. Na tento sviatok sa viaže aj Pamiatka zosnulých, Dušičky, ktorá je 2. novembra.

„Ľudia už začali chodiť vo zvýšenej miere na cintorín, dávajú do poriadku svoje súkromné hroby. Tí, čo sú z ďalej, tak možno už v priebehu týždňa potom neprídu. Aj tento víkend tam bolo viac ľudí a predpokladám, že to tento nadchádzajúci víkend bude plné,“ povedal pre vobraze.sk Tibor Barto, riaditeľ Technických služieb mesta v R. Sobote. Cintorín v meste, ako aj v mestskej časti Tomašová je podľa neho pripravený na sviatky. „Na hlavnom cintoríne sme dali do poriadku vojenské hroby a celkovo sa staráme o poriadok, hrabeme a zbierame listy, doplnili sme toalety,“ povedal Tibor Barto a dodal, že aj tento rok priebežne dopĺňajú plastové zberné nádoby, ktoré vymieňajú za staré drôtené koše. „Museli ich ručne prekladať, pre tie nové vie prísť smetiarske auto,“ podotkol. 

Od minulého roka doplnili na cintoríne nové urnové miesta. Ako Barto priblížil, robili ich ešte na jar a ide približne o 80 miest v urnovom háji pri dome smútku. Zároveň spomenul, že už sa tak veľmi nepochováva do zeme, ako niekedy. Ako je riaditeľom, tak urnový háj podľa jeho slov rozšírili už tretíkrát. Ľudia začali mať záujem o tieto miesta aktuálne od septembra, ako ich sprístupnili. Zarezervovaných je už asi desať miest.

Rimavskosobotský cintorín má okolo 7 400 hrobových miest a cintorín v Tomašovej okolo 300. Podľa informácií z cintorína, v Tomašovej už veľmi nepochovávajú na nové miesta, už iba do existujúcich.
 
Počas samotných sviatkov bude ako po minulé roky kontrolovaný vstup na hlavnej bráne v R. Sobote, aby tam nechodili autá. Pod kontrolou to bude mať mestská polícia.

Zdroj: vobraze.sk