Veľká tragédia pri Lučenci. Nákaza afrického moru ošípaných sa šíri vo veľkochove pri Lučenci. Ako pre vobraze.sk dnes popoludní potvrdil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, kvôli ďalšej nákaze u ošípaných musia usmrtiť tisícky ďalších ošípaných. „Zajtra bude vydané rozhodnutie a od stredy sa odporážajú,“ uviedol Bíreš s tým, že ide o približne sedem tisíc kusov, je to veľká tragédia, ktorá u nás nemá obdobu.
Nákazu v komerčnom chove ošípaných (Družstvo Agrospol Boľkovce) diagnostikovali pred týždňom. Išlo o prvé potvrdenie afrického moru u domácich ošípaných v roku 2021. Podozrenie na túto nákazu bolo vyslovené súkromným veterinárnym lekárom 20. júna na základe klinických príznakov, ako je znížený príjem krmiva, malátnosť, hnačky, sťažené dýchanie, krvavý výtok z nosových otvorov, cyanóza kože, vysoké horúčky. Samotné ochorenie bolo najskôr lokalizované len v jednej hale a z toho dôvodu ostatné priestory boli uzavreté a zvieratá boli pravidelne klinicky aj laboratórne testované.
Podľa Bíreša už v priebehu minulého týždňa robili testy asi na stovke ošípaných z chovu, kde sa nákaza vyskytla a všetko bolo negatívne. V piatok však uhynula prasnica v inej sekcii, ako boli prvé prípady a je pozitívna. „To znamená, že vírus cirkuluje už aj medzi ostatnými zvieratami. Keby sme ich nechali, tak sa budú tak-či tak trápiť, lebo za krátku dobu uhynú všetky. Tam nie je riešenie,“ skonštatoval ústredný riaditeľ ŠVaPS.
Nákaza sa podľa jeho slov rozšírila z diviačej zveri, u ktorej bol potvrdený africký mor. „Hlavne v okolí farmy je veľa uhynutých diviakov pozitívnych na mor. To je zdroj nakazenia. Je to naozaj hrozné aj pre chovateľa a aj pre nás, že to musíme odporážať,“ zdôraznil. Uhynuté zvieratá budú odvezené do kafilérie. K najhoršiemu možnému variantu zavlečenia moru do veľkochovu došlo aj napriek tomu, že na družstve dodržiavali prísne opatrenia. Nebezpečnú nákazu z uhynutého zvieraťa v prírode môže preniesť hmyz aj hlodavec.
Príslušná RVPS Lučenec už minulý týždeň prijala opatrenia v zmysle platnej legislatívy, vrátane zákazu presunov ošípaných z ohniska, a stanovenia ochrannej 3 km zóny a 10 km pásma pozorovania.
Zdroj: vobraze.sk, Štátna veterinárna a potravinová správa SR, reprofoto TV JOJ