Mladá Miška pomáhala doopatrovať otca, učarovala jej kynológia či pomoc v záchranných zložkách

Michaela Krivušová z Lučenca (ľavo) jej príbeh čítala slovenská herečka a moderátorka Katarína Brychtová

Rok po tom, ako prišli o opatrovaného manžela a otca prišlo ocenenie. Udalosť, s ktorou sa každý vyrovnáva veľmi ťažko. Príbeh žiačky Mišky, ktorá s láskou pomáhala doopatrovať chorého otca najviac zaujal a zvíťazil v kategórii pomoc v rodine v rámci projektu Detský čin roka. Ocenenie chýbajúceho člena rodiny nenahradí, no príbeh môže inšpirovať ostatné deti ako sa vyrovnať s rodinou tragédiou. Ako sa na udalosti spred roka pozerá Ivana Krivušová (Žigová) s dcérou Miškou nám priblížili v rozhovore. „Teraz po roku musím priznať, že Mišku to čo prežila zmenilo. Dospela a aj keď vyzerá ako 14 ročné dievča v srdiečku je už dospelá,“ priblížila pre vobraze.sk Ivana Krivušová. Podľa jej slov sa ich vzťah posunul. „Držíme spolu viac, môžem sa na ňu spoľahnúť, stali sme sa najlepšími kamarátkami,“ uviedla.

Tieto Vianoce kupovali darčeky z aukcií, kde výťažok ide na pomoc zvieratiek. „Uvedomili sme si, že manžel by nechcel aby sme sa trápili, pozerá sa na nás z nebíčka a stráži nás. My musíme ísť ďalej. Veľa sa spolu rozprávame,“ skonštatovala Krivušová. Spolužiaci v škole podľa nej, už chápu, prečo sa Miška tak správala a neodsudzujú ju, že vtedy nemala toľko energie učiť sa. Ako prezradila deviatačka Miška, na strednú školu by chcela ísť na kynológiu, aby pomocou psíkov pomohla nevidiacim ľuďom a ľudom v záchranných zložkách. Začala sa zaujímať aj o spirituálne veci, zmysel života, prírodu. „Zistila, že naším cieľom na tomto svete je pomoc zvieratám, ľudom a všetkým čo to potrebujú,“ podotkla Krivušová.

Michala bola pred rokom ôsmačka na Základnej škole L. Novomeského na Rúbanisku v Lučenci. „Bola obyčajné jedenásťročné dievčatko, keď v jej živote nastal zlom. Jej ockovi zistili rakovinu. Napriek nastupujúcej puberte a zistenej chorobe (tetánii) sa z celej sily snažila pomáhať ockovi aj maminke s malým bračekom. Strážila brata, pomáhala ockovi s nákupmi, kým maminka musela byť v práci, keďže ocko ostal doma na invalidnom dôchodku,“ priblížila príbeh jej mama Ivana Krivušová, ktorý adresovali do ankety Detský čin roka 2021. Choroba však pokročila a ostal ležiaci.

„Nikdy nezabudnem na ten večer, keď som si ju zavolala k sebe a opýtala sa jej, či dáme ocka do nemocnice alebo nám umrie doma. Jej reakcia: samozrejme, doma a my to zvládneme – mi vohnali slzy do očí,“ popisuje. V posledných chvíľach mame pomáhala ocka polohovať, prebaľovať, umývať a strážila mladšieho brata, keď potrebovala niečo vybaviť. Ocko dobojoval svoj boj 18. 12. 2020. „Umrel tak, ako si predstavoval, doma, v prítomnosti tých, čo miloval,“ smutne spomína. Miška bola mame oporou aj na pohrebe a na štedrovečerný stôl položila sviečku, aby ocko bol pri nich. Teraz pomáha s mladším bratom, vodí ho do škôlky, kým je v práci. „Patrí jej veľké ďakujem a napriek tomu, že je v puberte, zvládla veci, ktoré by mali problém zvládnuť aj dospelí,“ uzavrela.

Projekt Detský čin roka slúži už 21 rokov ako motivácia ku konaniu dobrých skutkov. Deťom a budúcim dospelým má pomôcť pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé. O príbehoch rozhodovalo viac ako 34 tisíc detí zo slovenských škôl. Projekt prebieha pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Vypočujte si jej príbeh od 6. minúty

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív  Ivana Krivušová

Ondrej a Marko zachránili život neznámej panej v lese + video