Mesto Hnúšťa vydalo pamätnú bankovku. Je na nej významná osobnosť i hodnotné budovy

Hnúšťanská samospráva vydala pamätnú bankovku. Má rozmery asi ako 20-eurová bankovka, nedá sa ňou však platiť. Má zberateľskú hodnotu, niekoľko ochranných prvkov a zaobstarať si ju môžete v Mestskom kultúrnom stredisku, kde je o ňu záujem. Vydaná bola v náklade štyritisíc kusov na papieri, ktorý sa používa aj pri výrobe skutočných bankoviek. Predávajú ju v hodnote troch eur.

Na prednej strane je budova národnej kultúrnej pamiatky z roku 1906, v ktorej sídli mestský úrad. Na tej istej strane je aj podobizeň Jána Francisci – Rimavského s jeho podpisom. „Vlani uplynulo 200 rokov jeho narodenia. Je to najvýznamnejšia osobnosť, ktorá pôsobila v Hnúšti, aspoň podľa dostupných materiálov. Bol organizátor, politik, štúrovec. Na prvú bankovku si myslím, že je najvhodnejší práve on,“ povedal pre vobraze.sk primátor Hnúšte Martin Pliešovský, ktorý je iniciátorom vzniku suvenírovej bankovky.

Na druhej strane bankovky sú podľa primátora tie pamiatky, ktoré by chceli zachovať. Nedávno otvorená a zrekonštruovaná Petrivaldského vila, ako aj neorenesančná kaplnka, nachádzajúca sa na cintorínskom vŕšku z roku 1902. „Chystáme kroky k rekonštrukcii aj tejto kaplnky,“ podotkol s tým, že ide o Kubíniovskú kaplnku s kryptou, ktorú nechal postaviť Koloman Kubíni.

„Námety som dával ja grafikovi, ktorý to potom spracoval. Bol to výtvarník Rudolf Cigánik, ako veľmi známy rytec poštových slovenských známok. Bolo niekoľko návrhov a som rád, že podal pomocnú ruku pri grafickej úprave,“ hovorí Pliešovský. Na bankovke je podľa neho aj viacero symbolov, či ochranných prvkov.

V prípade, že by sa podarilo vypredať tieto bankovky, tak majú v pláne aj ďalšiu sériu. Ako naznačil, na bankovke by mohol byť Matej Hrebenda.

„Hneď, ako sme ju dali do obehu, tak sa ľudia ozývali,“ povedala pre vobraze.sk riaditeľka MsKS Diana Vojenčiaková. Bankovka je dostupná je v Turistickom informačnom centre v Hnúšti, ktoré sídli v budove MsKS.

Minulý rok bola vydaná aj suvenírová bankovka ktorá prezentuje národnú kultúrnu pamiatku v Rimavskej Sobote. Ide o budovu Gemersko-malohontského múzea.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Michaela Siváková

Gemersko – malohontské múzeum vydalo suvenírovú eurobankovku