Zásadné zmeny v novom vlakovom grafikone v okrese R. Sobota nebudú

Od nedele 10. decembra začne platiť nový grafikon vlakovej dopravy. Ten prinesie zmeny. „V okrese Rimavská Sobota v novom grafikone vlakovej dopravy (GVD) nedôjde k zásadným zmenám oproti aktuálne platnému grafikonu. Počet vlakov ostane identický, pričom dôjde len k minútovým úpravám odchodov a príchodov vlakov,“ priblížil pre vobraze.sk Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Ako dodal, aj medzi Breznom a Tisovcom dôjde len k minútovým úpravám odchodov a príchodov vlakov. „Z Brezna do Tisovca to bude od päť do desať minút a v opačnom smere od nula do päť minút. Na úseku sa nezmení počet vypravených vlakov,“ podotkol.

Drevický ďalej avizuje, že rovnako medzi Jesenským a Fiľakovom dôjde len k minútovým úpravám odchodov a príchodov vlakov. „K výraznejšiemu predĺženiu času jazdy vlakov dôjde mimo okres Rimavská Sobota, v úseku medzi Fiľakovom a Lučencom. A to z dôvodu zapracovania trvalých pomalých jázd zo strany manažéra železničnej infraštruktúry, Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), do cestovného poriadku,“ uviedol.

Prímestská autobusová doprava

Ako uviedla v tlačovej správe vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková, ku konštrukčným zmenám v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy v Banskobystrickom kraji dôjde výnimočne až začiatkom roka 2024. Ozrejmila, že dôvodom je očakávané spustenie integrovaného dopravného systému a s ním súvisiace nevyhnutné kroky. „Od 10. decembra dôjde preto len k formálnej zmene cestovných poriadkov prímestskej autobusovej dopravy, ktoré budú spočívať v aktualizácii tzv. negatívnych značiek na nadchádzajúce kalendárne obdobie 2023/2024,“ doplnila.

„Dôvodom tohto opatrenia je potreba plynulého prechodu zo súčasného poskytovania dopravnej obslužnosti na nový dopravný systém. Takáto systémová zmena si vyžaduje opatrenia vo forme konštrukcie databáz, nastavovania tarifného systému, odbavovacích systémov cestujúcich, nastavovanie obehov vozidiel, započatie licenčného konania a pod., ktoré však nie sú možné v prípade neustále sa meniacich cestovných poriadkov a s tým spojeného rozsahu poskytovaných služieb,“ vysvetlil v tlačovej správe Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK, ktorá bude mať od nového roka prímestskú autobusovú dopravu v kraji na starosti.

Zdroj: vobraze.sk, tlačová správa BBSK – Lenka Štepáneková