V R. Sobote chcú investovať do obnovy fontány, škôl, ciest aj cyklocesty

Hostinského ulica smer Sídlisko Rimava

Oprava a výstavba ciest, chodníkov a parkovísk patria k finančne najobjemnejším plánovaným investičným akciám v tomto roku v Rimavskej Sobote. Poslanci mestského zastupiteľstva v decembri odobrili vyše 930-tisíc eur na tento účel. Primátor mesta Jozef Šimko ho koncom roka podpísal. „Po štyroch rokoch na moje veľké prekvapenie poslanci schválili predložený rozpočet teoreticky na 100 percent. Je to pozitívne,“ povedal pre vobraze.sk Šimko. Celý rozpočet počíta so sumou výške 21,5 milióna eur a je prebytkový o 2 200 eur.

Hostinského ulica

Najvyššia suma z kapitálových výdavkov, a to 495-tisíc eur, je vyčlenená na výstavbu chodníka vedúceho od Hostinského ulice na sídlisko Dúžavská cesta. Samospráva za týmto účelom získala nenávratný finančný príspevok od štátu. Ako priblížil primátor mesta, projekt je vysúťažený a poznáme už aj víťaza verejného obstarávania. „Pred podpísaním zmluvy som však bol povinný postúpiť to na Úrad pre verejné obstarávanie. Majú to v rukách od septembra,“ priblížil s tým, že od nich žiadali ešte podklady a čakajú ešte na stanovisko. „Neviem ale na aké. Verím, že do marca to ukončia a potom budeme môcť začať s výstavbou,“ skonštatoval.

Vyše 170-tisíc eur vyčlenilo mesto na opravu chodníka na Gorkého ulici a sumu 150-tisíc eur na vybudovanie parkoviska na Sídlisku Západ. Rozpočet počíta aj s výdavkami na vypracovanie projektovej dokumentácie na cyklocestu medzi Hypernovou a Sídliskom Západ.

Naplánované sú aj ďalšie investície. Na projekty v oblasti školstva vyčlenila samospráva sumu 870 tisíc eur. Investovať chce do opráv budov materských a základných škôl, na tento účel más ísť dovedna 400 tisíc eur. V tejto kapitole sa počíta napríklad aj s prístavbou koncertnej sály pre Základnú umeleckú školu, a to vo výške takmer 100 tisíc eur, a tiež s opravou vykurovacieho systému na Základnej škole P. Dobšinského, na ktorú je vyčlenených takmer 140 tisíc eur.

Rimavskosobotská samospráva chce v budúcom roku začať aj s opravou fontány na Námestí Š. M. Daxnera, na ktorú má ísť 130 tisíc eur. Mesto počíta aj s rozšírením cintorína, na tento účel vyčlenilo takmer 150 tisíc eur. Ďalšie financie chce použiť aj na výstavbu multifunkčného ekologického ihriska pri MŠ Hatvaniho či na vybudovanie zón oddychu na Hostinského ulici.

Kapitálové výdavky chce mesto vykryť vlastnými príjmami, úverom a prostriedkami zo štátneho rozpočtu, grantov a rezervného fondu.

Zdroj: vobraze.sk